Ako dlho sa rozkladá cigaretový ohorok či plastový pohár?

Priemerný Slovák ročne vyprodukuje takmer 400 kg komunálneho odpadu, často však takýto odpad končí aj na zemi. Odhodené ohorky od cigariet, žuvačky, šupky z ovocia alebo aj plechovky, to je len slabá vzorka odpadkov, s ktorými musí naša príroda bojovať. Ako dlho trvá prírode vysporiadať sa s týmto odpadom, ktorý jej zanechávame?

V rámci túry alebo prechádzky príde pre doplnenie energie celkom vhod ovocie. Ak si myslíte, že zahodiť banánovú šupku alebo šupku z pomaranča na zem je dobrý nápad, tak vedzte, že voľne v prírode sa budú rozkladať 2-5 týždňov a ohryzok z jabĺčka až 2 mesiace. Je to ale odpad, s ktorým sa naša príroda dokáže ľahko vysporiadať.

Radi si doprajete cigaretku a nestrácate čas s hľadaním popolníka? Skúste to pri najbližšej cigarete zmeniť! Priemerný čas, za ktorý sa rozloží cigaretový filter, je totiž 1-5 rokov. Ak si navyše dych osviežite žuvačkou, ktorú neskôr hodíte na zem, tak tu už bude mať príroda prácu celé pol storočie!

A čo naše „obľúbené“ plasty?

Plasty sú dlhodobým a azda najdiskutovanejším problémom, s ktorým sa naša príroda musí vysporiadať. Plastová taška sa v prírode rozkladá 10 – 20 rokovplastové poháre 50 rokov. Do vyšších čísiel sa dostávame, ak rozprávame o rozklade plastových slamiek (150-200 rokov), s plastovou fľašou a plastovým príborom môže príroda bojovať až 450 rokov.


Keď čistíme prírodu a odstraňujeme nelegálne skládky, tak tzv. „na divoko“ vo voľnej prírode nájdeme naozaj hocičo. Okrem spomenutých odpadkov tiež aj plechovky (rozklad 80-200 rokov), oblečenie (bavlnené tričko sa rozkladá 2-5 mesiacov), kožené výrobky (koža sa rozkladá 50 rokov) alebo jednorazové plienky, ktoré sa rozkladajú až 250 rokov.  

Kráľovnou v dĺžke rozkladu je sklenená fľaša. Takáto krásna, znovu použiteľná a takmer neobmedzene recyklovateľná vec sa v prírode rozkladá nie desiatky, ani stovky, ale až tisícky rokov.

Niektoré odpadky po nás nedokážu odpratať ani ďalšie generácie. Skúsme sa zamyslieť nad tým, čo odhadzujeme na zem. Budeme mať pokojnejšie svedomie a v konečnom dôsledku aj čistejšiu vodu, keďže nezabúdajme, že všetko, čo sa v prírode rozloží, putuje do podzemných vôd!

Zdroj: The World Economic Forum