Uctime si pamiatku zosnulých bez zbytočného odpadu

Pamiatka zosnulých alebo dušičky, sviatok, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí nás opustili a každoročne im 1. novembra nosíme na cintorín kvety, kahance, sviečky, vence.

Na jednom hrobe v tomto období vyjadrí spomienku aj niekoľko desiatok ľudí. Predstavte si, koľko hrobov máme na cintorínoch a koľko cintorínov máme na Slovensku. Viete odhadnúť to množstvo odpadu, ktoré skončí na skládkach, keď už doslúžia svojmu účelu? Na najväčšom cintoríne v Bratislave to môže byť až 1000 ton ročne.

Každý vyjadrujeme svoju spomienku na zosnulých inak. Niektorí na hrob prinesieme sviečku, ktorú v tichosti a v myšlienke na našich blízkych zapálime. Niektorí so sebou po roku prinesú prezdobené umelé vence ako vyjadrenie svojej najhlbšej myšlienky. Umelé kytice a vence potom aj niekoľko mesiacov zdobia cintoríny. Odolajú poveternostných podmienkam a nemusíme sa o ne starať. Stačí sa na jar na cintoríne zastaviť a vyhodiť ich. Práve umelé kytice a vence však predstavujú odpad, bez ktorého sa vieme zaobísť a to úplne jednoducho.

Živé kvety namiesto umelých

Ak už chceme na hrob priniesť niečo pekné, uprednostnime živé kvety pred umelými. Ideálne sú kvety v kvetináčoch a na mieste odpočinku našich blízkych aj len so základnou starostlivosťou vydržia dlho. Spomínam si na to, kedy práve chryzantémy boli všetkým, čo sa nosilo na hroby. Žiadne umelé kytice, žiadny umelý odpad. Príroda v prírode. Také jednoduché a ekologické.

Triedenie odpadu na cintoríne

Umelé kvety a vence z nerecyklovateľných materiálov, živé kvety s plastovými stuhami a drôtmi, sklenené svietniky, plastové kahance od vosku. Na cintorínoch nájdeme naozaj širokú škálu odpadu, ktorý ako ukazuje prax vo väčšine miest na Slovensku, končí zmiešaný v jednom spoločnom kontajneri. Nie je vždy jednoduché správne vytriediť odpad. Dôležité je však medzi bioodpad dávať skutočne iba rastlinné zvyšky zbavené ozdobného materiálu. V opačnom prípade sa znehodnotí obsah celého kontajnera, ktorý už ďalej nie je možné spracovať.

https://www.facebook.com/ocamiprirody/photos/pcb.2383759335062552/2383759268395892/?type=3&theater

Kahance a svietniky ako povinná jazda

Pred prvým novembrom sa predajú tisícky jednorazových plastových svietnikov a kahancov, ktoré sľubujú až niekoľko dní horenia. Sú vyrobené z tvrdených plastov, či skla, ktoré častokrát končia v spaľovni a v tom najhoršom prípade aj v prírode, kde sa môžu rozkladať aj niekoľko stoviek rokov. Stojí nám to za to? Pri jednorazových plastových kahancoch dokonca nepomôže ani správne vytriedenie, pretože kvôli zvyškom vosku ich nie je možné recyklovať.

A niekedy stačí naozaj tak málo. Svietniky si vieme ľahko a ekologicky pripraviť doma zo včelieho vosku alebo si zakúpiť bezobalové sviečky, ktoré vložíme do akéhokoľvek skleneného pohára.

Neprezdobujme miesto posledného odpočinku našich blízkych. Ak niečo robia ostatní, nemusíme to robiť aj my. Dôležité je začať od seba. Vysvetliť ostatným, prečo sú živé kvety lepšou alternatívou a inšpirovať ich, aby aj oni boli ekologickí. Uctime si pamiatku našich blízkych tým najdôležitejším, modlitbou a krásnymi spomienkami na nich a to nielen jeden deň v roku.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.