V Trnave vznikajú hneď dva výnimočné eko projekty: Požičovňa vecí a Re-use centrum

O tom, že Trnava je NAJ mestom na Slovensku rozhodla súťaž informačného portálu Slovakregion v minulom roku. My sme sa presvedčili, že Trnava je tiež mestom šikovných ľudí, ktorým záleží na svojom meste a ktorým téma ekológie a ochrany životného prostredia nie je cudzia. V rámci spolupráce komunitného centra Baterkáreň a občianskeho združenia SaUvedom vzniká Požičovňa vecí a pod záštitou mesta Trnava a spoločnosti FCC Trnava svoje brány už čoskoro otvorí Re-use centrum.

Baterkáreň

Baterkáreň v Trnave je spoločným projektom Janky a Simony, ktoré nám tento výnimočný priestor predstavili. Pri vynikajúcej káve a pohode, ktorú tu rozhodne nájdeme, nám Sim objasnila názov Baterkáreň a aj to, čo všetko u nich nájdeme. „Baterkáreň je komplexným komunitným priestorom. Miestom, kde sa spoločne učíme žiť udržateľnejšie, ukážeme si ako na to, naučíme sa vyrábať, opravovať, znovu používať, vraciame čo najviac vecí späť do obehu. Vďaka úžasnej atmosfére, ktorá pri tom vzniká, dobijeme baterky sebe aj Zemi, preto názov Baterkáreň.“

Pravidelné organizovanie swapov oblečenia, kníh a kvetín, dopĺňajú rôzne prednášky, kurzy a workshopy. Program jednotlivých akcií môžeme nájsť na stránke Baterkárne. Súčasťou priestoru je aj charitatívny „sekáč“ s oblečením, či polička s názvom Útulok vecí (hračky, doplnky či iné drobnosti), ktoré hľadajú domov. V neposlednom rade koncept Baterkárne dopĺňa predaj čapovanej a sypanej kozmetiky a drogérie. Je tu takisto miesto na príjemné posedenie doplnené detským kútom.

Pod záštitou občianskeho združenia SaUvedom vzniká v rámci Baterkárne úžasný projekt Požičovňa vecí. Už onedlho tak budeme mať možnosť požičať si veci, ktoré bežne kupujeme, no využívame ich možno raz do roka. Namiesto nákupov nového náradia, športových potrieb, elektroniky, potrieb pre deti, či vybavenia na stanovanie, si ich jednoducho za symbolický poplatok požičiame a podporíme na jednej strane cirkulárnu ekonomiku a na druhej strane fungovanie občianskeho združenia.

Re-use centrum

V Trnave na mieste už existujúceho zberného dvora vzniká nový projekt Re-use centrum. Ide o spoločný projekt mesta Trnava a spoločnosti pre nakladanie s odpadom FCC Trnava. Cieľom projektu je redukcia tvorby odpadu a znovupoužitie vecí, ktoré sú pre niekoho už nepotrebné, no iným dokážu pomôcť. Obyvatelia Trnavy tak budú môcť nepotrebným veciam darovať nový život.

Ako uvádza primátor mesta Trnava Peter Bročka, projekt „má samozrejme aj sociálny rozmer. Darované predmety dokáže centrum za symbolickú cenu sprístupniť ľuďom, ktorí by si ich inak nemohli dovoliť. Získané peniaze budú rovnako použité na podporu sociálnych aktivít v meste.“


Mesto Trnava už dlhodobo presadzuje politiku zeleného mesta. Dôkazom toho je aj budovanie nových cyklotrás, či podpis memoranda so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou, ktorého cieľom je vytvoriť opatrenia v boji proti klimatickým zmenám v meste, ale aj v jeho okolí. Trnava zároveň ako prvé mesto na Slovensku vytvorilo tzv. zónu bez pesticídov, vďaka ktorej pri údržbe zelených plôch využíva namiesto chemikálií ekologickejšie alternatívy.


Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.