Vedci sa v rozhovore zhodli na 3 základných spôsoboch, ako môžeme znížiť svoju ekologickú stopu

Čo môžem urobiť, aby som znížil emisie súvisiace s mojím životným štýlom?“ Toto je jedna z najčastejších otázok, ktorú si kladie každý, komu záleží na našej planéte. Najlepším spôsobom, ako nájsť odpoveď, je nasledovať príklad tých, ktorí venovali celý svoj profesionálny život klimatickým zmenám. Pozrime sa na vedcov, ktorí sú si dobre vedomí dôležitosti tejto témy a ktorí do svojho každodenného života zaviedli opatrenia na zníženie ich ekologickej stopy.

LETECKÁ DOPRAVA

V článku „The Guardian“ sa environmentálny novinár Daniel Masoliver pýtal 5 vedcov, ktorí roky študujú zmenu klímy, aký majú životný štýl, aby znížili dopad svojho života na našu planétu. Oslovení vedci sa s istotou zhodli v bode o lietaní. Lietadlá sú v skutočnosti dopravným prostriedkom, ktorý má najväčší vplyv na životné prostredie v prepočte na jedného cestujúceho.

Tom Bailey, prvý z opýtaných, uviedol, že diaľkový let absolvoval iba raz za posledné 3 roky. Dave Reay, profesor z University of Edimbrugo, nelietal od roku 2004 a Dr. Kimberly Nicholas z Lund University znížila využívanie leteckej dopravy o 80 %.

STRAVA AKO PROSTRIEDOK NA ZNÍŽENIE EKOLOGICKEJ STOPY ČLOVEKA

Ďalším faktorom, ktorým môže každý z nás znížiť svoj vplyv na zmenu klímy, je štýl stravovania. Všetci respondenti sa rozhodli vylúčiť zo svojho jedálnička mäso, niektorí aj mliečne výrobky. Podľa Dr. Kimberly, prijatie vegánskej stravy na jeden rok môže ušetriť 150-krát viac emisií ako pri využívaní opakovane použiteľnej nákupnej tašky v rovnakom časovom období.

Zmena stravovacích návykov musí ísť ruka v ruke so zmenou spotrebiteľských návykov . V rozhovore Tom Bailey uviedol štúdiu, podľa ktorej priemerný Európan príjme v priemere až 3 500 kalórií a nakúpi každý rok v priemere 24 nových kúskov oblečenia. Bailey kupuje 3 a pokiaľ je to možné, tak z druhej ruky.

VŠETCI MÔŽEME UROBIŤ SVOJU ČASŤ

Pri tak veľkom probléme, akým je globálne otepľovanie, sa ako jednotlivci často cítime malí a s dilemou, že sami aj tak toho veľa nezmôžeme. Údaje, ktoré prezentovala Dr. Kimberly však hovoria, že zmena môže a musí vychádzať z našich možností. Tvrdí, že 72 % globálnych emisií je generovaných rozhodnutiami, ktoré každý robíme vo svojom súkromnom živote . Patria sem rozhodnutia týkajúce sa dopravy, najmä používania lietadiel a automobilov, možností stravovania, ale aj rozhodnutia týkajúce sa spôsobov dodávok energie do našich domovov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.