VIDEO: Ako sa stal z plastu odpad, ktorý nájdeme v každom kúte našej planéty?

Moment, kedy plastová fľaša na nápoje zmenila pitné návyky po celom svete, je ťažké určiť. Silným momentom, ktorý predpovedal ich sľubnú budúcnosť, boli určite osemdesiate roky minulého storočia, kedy newyorské supermodelky začali nosiť plastové fľaše s vodou ako doplnok na prehliadkové móla. Tvrdenia typu „balená voda je zdravšia ako voda z vodovodu“, „má pozitívne účinky pre vlasy a pokožku“, pomohli k raketovým nárastom jej predaja. To, čo odlišovalo plastovú fľašu na nápoje od ostatných obalov, bola rýchlosť jej výroby, praktická využiteľnosť, ľahkosť a odolnosť.

Prvé plastové fľaše schopné odolať tlaku sýtených tekutín boli oveľa lacnejšou alternatívou sklenených fliaš. Konkrétne prvú PET fľašu si nechal patentovať inžinier Nathaniel Wyeth v roku 1973. O viac ako 40 rokov neskôr, konkrétne od roku 2017 sa v celosvetovom meradle predá každú minútu jeden milión plastových fliaš od nápojov. Vyplýva to z údajov zo správy o globálnych trendoch v balení Euromonitor International, ktorú v roku 2017 zverejnil The Guardian.

Vďaka týmto obrovským predajom a neustále stúpajúcej obľube ľudí v balené vody či ostatné nealkoholické nápoje, nájdeme plastové fľaše v každom kúte našej planéty. Bohužiaľ si tento fakt podáva ruku s problémom, ktorý nazývame plastové znečistenie.

Plastové fľaše a uzávery fliaš sú totiž tretím a štvrtým najčastejším plastovým odpadom, ktorý nachádzajú dobrovoľníci v rámci každoročného septembrového čistenia pláží organizácie Ocean Conservancy, ktoré prebieha vo viac ako 100 krajinách po celom svete.

Čas rozkladu plastových fliaš je počítaný v stovkách rokov a voľne pohodená fľaša a z nej uvoľňujúce sa mikroplasty, predstavujú riziko pre každého. Vzťah medzi tým, ako plasty vstupujú do potravinového reťazca opísal vo svojej knihe Ako sa zbaviť plastov Will McCallum, riaditeľ Greenpeace pre otázky oceánov: „Keďže ľudia sedia na vrchole potravinového reťazca, sú aj poslednou destináciou toxických látok.“

Zaujímavé video o plastoch, širokej škále ich využitia, o procese výroby plastovej fľaše, o stúpajúcej svetovej produkcii a o udržateľných alternatívach ku klasickým plastom pripravil magazín National Geographic.

Čo môže spraviť každý z nás?

  • Noste so sebou vlastnú fľašu na opakované použitie.
  • Dobre sa o ňu starajte, aby vám vydržala čo najdlhšie.
  • Vysvetľujte známym, rodine, priateľom, či kolegom, prečo je vlastná fľaša na vodu dôležitá a prečo je potrebné predchádzať plastovému odpadu.
  • Trieďte každý druh odpadu, len tak sa bude môcť zhodnotiť.
  • V plastovej fľaši nájdeme zabalené čokoľvek od kozmetiky, pracích prostriedkov, aviváže, cez potraviny, až po vodu do ostrekovačov. Aj tu je dôležité hľadať udržateľné alternatívy.
  • Zapájajte sa do environmentálnych projektov vo vašom okolí.
  • Zdieľajte vaše úspechy v boji so zbytočným odpadom na sociálnych sieťach a inšpirujte aj ostatných.

Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.