5 materiálov, s ktorými budete stavať ekologicky

Ochrana životného prostredia sa stala za posledné roky dôležitou témou. Veľa sa o nej hovorí aj v stavebníctve. Aj v tomto odbore sa zavádzajú ekologické postupy a materiály. Vy si z nich tiež môžete vybrať a pri stavaní použiť biodosky či konopnú izoláciu. Čo majú spoločné a ako vám najlepšie poslúžia?

1. Konopná izolácia

Konope je trochu kontroverzná, ale všestranná rastlina. Je známa pre svoje využitie v medicíne či pri šití odevov. Svoje miesto má dlhodobo aj v stavebníctve. Materiál z nej vyrobený je jedným z najekologickejších. Prispieva k tomu samotná rastlina, ktorá i bez chemických postrekov narastie až do výšky štyroch metrov. Navyše sa pri produkcii izolácie tvorí zanedbateľné množstvo škodlivých látok. Materiál, ktorý vzniká, je vhodný pre alergikov, výborne udržiava teplotu a tlmí hluk. Využiť ho môžete, napríklad, ako výplňovú izoláciu v strechách, stropoch a priečkach.

2. Biodosky

K stavebninám priateľským k životnému prostrediu patria aj biodosky. Vyrábajú sa z ihličnatých, a občas tiež z listnatých drevín. Často je to zo smreku alebo z borovice. Tvoria ich 3 vrstvy dosiek, ktoré sú lepené krížne. Týmto vzniká veľmi pevný a odolný materiál, ktorý sa neohýba. Veľkou prednosťou je tiež jeho estetický vzhľad. Do vášho príbytku prenesie kus prírody. Vďaka tomu má široké využitie v interiérovom dizajne. Poslúži na obkladanie stien či stropov, nezriedka sa z dosiek vyrába nábytok.

Zdroj: Tatranskyprofil.eu

3. Hlinené panely alebo tehly

Hlina má tiež v stavebníctve dlhú tradíciu. Dnes sa využíva menej, napriek tomu, že je to kvalitný, k životnému prostrediu šetrný a stopercentne recyklovateľný materiál. Jeho výroba je ekologicky pomerne nenáročná. V budovách tlmí hluk, pomáha regulovať vlhkosť a udržiavať teplotu. Pri stavaní môžete využiť hlinený panel, ktorým nahradíte sadrokartónové dosky. Sú vhodné na obklady aj záklopy striech, stropov a priečok obvodových stien. Tehly z nepálenej hliny sa zase hodia do montovaných aj murovaných priečok. Takisto budú osobitným dekoračným prvkom vo vašom interiéri.  

4. Ekopanely

Za tajomným názvom sa skrýva tak trochu alternatívny stavebný materiál, ktorý výborne tlmí zvuky. Prispieva k udržaniu teploty, a tým aj k nižším nákladom na kúrenie. Je veľmi odolný a nehorľavý. To aj napriek tomu, že sa vyrába z materiálu, ktorý sa vznieti úplne jednoducho. Ekopanel je stavebná doska, ktorá sa lisuje z obilnej slamy. Využíva sa na to tlak a vysoká teplota. Vylisovaná doska sa následne pomocou ekologického lepidla oblepí recyklovanou lepenkou. Hotový materiál sa používa, napríklad, na skladbu podláh či stavbu samomostných priečok. Pracuje sa s ním dosť rýchlo, keďže je spájanie dosiek vďaka panelovému systému jednoduché.

5. Dosky z recyklovaného odpadu

Čo je pre jedného človeka odpad, môže byť pre druhého poklad. Pri ochrane životného prostredia to platí dvojnásobne. Aj v stavebnom priemysle už nájdeme materiály, ktorým vdýchli nový život. Takto sa znovu používajú aj viacvrstvové kombinované obaly od džúsov alebo mlieka (napr. tetrapaky). Ich recyklácia môže byť problematická, lebo ľudia často nevedia, kam ich vyhodiť, ale oplatí sa. Lisovaním pomocou vysokej teploty a tlaku sa z nich vyrábajú dosky s vlastnosťami podobnými sadrokartónu. Podobné je aj ich využitie. Poslúžia na izoláciu a obkladanie stropu, dlažby i stien.