7 rád, ako vytvoriť záhradu na streche domu

Strešné záhrady stále patria k estetickým novinkám. Okrem toho, že vyzerajú zaujímavo, poskytujú aj zvukovú izoláciu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niekoľko užitočných tipov, ako vytvoriť vlastnú zelenú strechu.

Záhrada na streche pre zdravé bývanie

Jedinou výhodou zelenej strechy nie je iba jej krása. Pomáha tiež regulovať teplotu v interiéri. V lete chráni dom pred prehrievaním a v zime pred mrazmi. Živé rastliny na streche produkujú kyslík, absorbujú oxid uhličitý a slúžia aj ako prírodný filter škodlivých častíc z ovzdušia. Zelená strecha zároveň perfektne tlmí nadmerný hluk z interiéru.

Moderný bungalov a zelená strecha?

Zelená strecha môže predĺžiť životnosť staršej rovnej strechy. Klasická strešná krytina, ktorá bude chránená vrstvou pôdy a rastlinami, totiž vydrží omnoho dlhšie (niekedy až o 10 rokov viac). Pre toto riešenie je ideálny práve moderný bungalov, vrátane verzie na úzky pozemok. Rovná strecha poskytuje dostatok miesta pre rastliny i prípadný nábytok.

Dôležitý je správny odvod vody

Dajte si pozor na kvalitu hydroizolačných materiálov. Budú musieť zvládnuť nápor koreňov samotných rastlín. Vyberajte len také materiály, u ktorých výrobca vie preukázať, že odolajú prerastaniu koreňov. Väčšinou disponujú dvojvrstvovými asfaltovými pásmi alebo plastovými fóliami. Tlak koreňov by mali vydržať hlavne spoje.

Zdroj: Bigstock.com

Intenzívne a extenzívne strešné záhrady

Strešné záhrady podľa využitia delíme na extenzívne a intenzívne. 

Extenzívne zelené strechy

Extenzívne strešné záhrady vyžadujú málo substrátu. Vystačí vám 5 až 18 cm. Odporúčame vysadiť nenáročné nižšie rastliny ako cesnak, pažítku alebo borievku. Vhodné sú tiež klinčeky, margarétky alebo lipnice. Pri extenzívnej strešnej záhrade nemusíte vynaložiť veľkú starostlivosť. Spočiatku ju treba zbaviť buriny, po čase však stačí, ak párkrát za rok zrežete suché časti rastlín.

Intenzívne zelené strechy

Pri intenzívnej strešnej záhrade si dajte pozor na nosnosť strechy. Budete totiž potrebovať substrát s výškou asi 30 cm, ktorý predstavuje dobrý základ aj pre náročné kríky či malé stromčeky. Tento typ strešnej záhrady zároveň vyžaduje pravidelnú starostlivosť a závlahový systém.

Stavba zelenej strechy

Na strešnú záhradu je najlepšie myslieť už počas výstavby domu. Ak sa však pre ňu rozhodnete neskôr, mali by ste požiadať o radu statika. Ten vám poradí, aké zaťaženie unesie strecha. Podľa toho sa potom budete môcť rozhodnúť pre správny typ strešnej záhrady a uľahčí vám to aj výber rastlín.

Zdroj: Bigstock.com

Myslite na odkvapy

Nezabúdajte ani na čistenie odkvapov. Tento úkon vykonajte aspoň dvakrát ročne. Potrebný je najmä pred príchodom prvých mrazov, pričom okrem čistenia listov a iného odpadu dôkladne skontrolujte aj jednotlivé odkvapové spoje.

Zelená strecha vo vlastnej réžii

Strešnú záhradu si môžete vytvoriť aj svojpomocne. Všetko potrebné sa dokonca predáva v rámci balíčkov. Nemusíte tak zbytočne míňať za materiál, ktorý nevyužijete. Vlastnú zelenú strechu si s týmto balíkom viete vytvoriť už za jeden deň. Zvážte však o pomoc požiadať ešte jedného človeka, ktorý vám pri práci bude asistovať.