Ako byť ekofriendly aj v záhrade?

V našom seriáli Ako byť ekofriendly prinášame tipy ako žiť ekologicky, ako si poradiť pri výbere jednotlivých eko pomôcok do domácnosti a pre život, ako šetriť životné prostredie, neplytvať vodou, energiou a ako eliminovať dopad nášho života na našu planétu. Žiť ekofriendly nie je vôbec zložité.

Vypestujme si vlastnú zeleninu a ovocie

Vráťme sa opäť do obdobia, kedy v každej záhrade bolo vidieť ovocné stromy, rajčiny, listové šaláty a rastliny, ktoré sa nám za našu starostlivosť o ne odmenili bohatou úrodou. Pestovaním vlastnej zeleniny a ovocia dávame najavo, že nám na našej planéte záleží. Dávame tým stopku nákupom “čerstvej” zelenine zo supermarketov. Zelenine, ktorá musela precestovať stovky kilometrov, aby sa dostala na náš stôl.

Zachytávanie dažďovej vody

Zachytávaním dažďovej vody môžeme pokryť aj celoročnú potrebu vody pre závlahu trávnika, či záhrady. Využiť ju môžeme pri umývaní záhradnej techniky, áut, či pre čistenie jazierka alebo bazénov. Vedeli ste, že dažďová voda je mäkká a je tak vhodná aj na pranie? Mäkká voda v práčke nevytvára vodný kameň a šetrí tým aj energiu.

Nepoužívajme toxické pesticídy

Namiesto rozprašovania toxických pesticídov, ktoré sú nebezpečné pre človeka, domáce zvieratá, aj vtáky, začnime využívať ekologické spôsoby. Na trhu je dostupné dostatočné množstvo biologických pesticídov, ktoré nám môžu poskytnúť ekofriendly alternatívu k tým klasickým chemickým.

Vymedzme si plochu, ktorú nebudeme kosiť a na ktorej vytvoríme lúku

Vytvorením aj keď malej plochy lúky vo svojej záhrade, zabezpečíme prirodzené útočisko pre hmyz a zvieratá. Takéto plochy navyše zachytia viac zrážkovej vody, v lete sa menej prehrievajú a pomáhajú k ochladzovaniu ovzdušia.

Saďme pôvodné stromy a rastliny


- reklama -- reklama -

Ak chceme, aby stromy, kríky, či rastliny zdobili našu záhradu dlhý čas, uprednostnime také, ktoré sú pre našu krajinu typické. Neexperimentujem zbytočne s exotickými rastlinami, ktoré v našich zemepisných šírkach nemajú podmienky pre optimálny rast. Výsadbou rastlín, ktoré pochádzajú z našej oblasti, budeme pracovať s miestnym ekosystémom a nie proti nemu.

Kvety, ktoré budú chcieť včely

Malé, rozmanité výsadby, ktoré kvitnú niekoľko sezón, pomôžu podporiť populáciu včiel. Existuje veľa dôvodov, prečo sú včely životne dôležité pre náš miestny ekosystém, vrátane opeľovania ovocných stromov a potravinárskych plodín.

Kompostujme

Kompostovanie je skvelý spôsob ako využiť biologicky rozložiteľné kúsky z našej záhrady a zvyšky z našej kuchyne. Vďaka všetkým týmto prebytkom, ktoré by aj tak skončili v koši, vytvoríme skvelý a na živiny bohatý kompost, ktorý využijeme vo svojej záhrade.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so vašimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.