Ako sa menila planéta počas takmer 40 rokov môžeme sledovať s novou funkciou Timelapse

Google predstavil novú funkciu Timelapse v aplikácii Google Earth, ktorú zostavili pomocou 24 miliónov satelitných fotografií nasnímaných od roku 1984 do roku 2020. Pomocou nej tak môžeme na vlastné oči sledovať, aké zmeny sa odohrali na našej planéte za takmer štyri desaťročia.

Na novej funkcii spoločnosť spolupracovala s americkou vesmírnou agentúrou NASA, s programom Európskej únie Copernicus a CREATE Lab na Carnegie Mellon University. Jej vznik v sebe nesie významné posolstvo a spoločnosť sprístupnením satelitných snímok chcela verejnosti „otvoriť oči“ a hmatateľnou formou demonštrovať následky meniacej sa klímy a dôsledky ľudskej činnosti na našej planéte.

V najväčšej aktualizácii aplikácie Google Earth od roku 2017 môžeme teraz vidieť našu planétu „v úplne novej dimenzii – v čase,“ uviedla Rebecca Moore, riaditeľka spoločnosti Earth Engine & Outreach. „Pre niektorých ľudí sú dôsledky zmeny klímy abstraktné a vzdialené (…) Vďaka Timelapse v aplikácii Google Earth máme jasnejší obraz o našej meniacej sa planéte priamo na dosah ruky a nie je to len o problémoch, môžeme sledovať nádherné prírodné javy, ktoré sa rozvíjajú po celé desaťročia.“

Satelitné snímky porovnávajú Dubaj v rokoch 1984 a 2020 / Google Earth

Timelapse ponúka už priamo pripravené videá na témy ako topenie ľadovcov na Aljaške, vysychajúce Aralské jazero na hraniciach Kazachstanu a Uzbekistanu, odlesňovanie v Brazílii, Bolívii, či na Madagaskare, môžeme tiež pozorovať mohutný rozvoj miest ako Las Vegas, Dubaj, či následky požiarov v Austrálii.

Úbytok ľadovej plochy Aljaška v rokoch 1984 a 2020 / Google Earth

Rovnako tak môžeme sledovať vývoj ľubovoľného miesta na našej planéte. Preniesť sa tak môžeme 36 rokov späť a sledovať, ako sa za tento čas menilo napríklad aj mesto, v ktorom sme vyrastali. Stačí zadať želané miesto do vyhľadávacieho poľa a sledovať zmeny. Pre lepšiu viditeľnosť odstránil Google zo satelitných snímok prvky, ako sú mraky a tiene, a snímky plánujú každoročne aktualizovať.

Spoločnosť uviedla, že dúfa, že vlády, vedci, novinári, učitelia a široká verejnosť zoberú nový nástroj ako možnosť na analýzu zmien odohrávajúcich sa na našej planéte a budú šíriť vlastné poznatky a idey, ako ju do budúcnosti ochrániť.

Titulná fotografia: Reprofoto Youtube


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.