Ako si vybrať kvalitné vajcia? Odpoveď nájdete priamo na nich

Praženica, volské oko alebo omeleta. Dali by ste si? Vajíčka sú pre mnohých obľúbeným pokrmom po celý rok. Sú zdrojom bielkovín a viacerých vitamínov. Nie je však vajce ako vajce. Pozornému oku neujdú rozdiely medzi vajíčkom z voľného chovu, a tým z klietkového.

Kvalitné vajce?

Najľahšie ho spoznáte podľa farby žĺtka. Čím je tmavší, tým mala sliepka pestrejšiu stravu bohatú na vitamíny, konzumovala nielen zrno ale aj trávu, zvyšky z kuchyne, sem tam dážďovku… Takáto sliepka mala pravdepodobne voľný pohyb a život bez stresu. Nie je to výhoda iba pre ňu, ale aj pre nás, pretože žĺtka z jej vajec obsahujú viac vitamínov A a E a tiež omega-3 mastné kyseliny. Najlepšia alternatíva je chovať vlastné sliepky. Ak sa vám na balkón už nezmestia, poradíme vám, čo všetko si všímať pri kúpe vajíčok z obchodu.

Prvé číslo je základ

Na vajíčku označuje spôsob chovu sliepok, v preklade aký veľký mali svoj životný priestor. Pričom číslo 0 znamená ekologický chov (bio vajíčka), 1 je voľný chov sliepok vo voľnom výbehu, číslo 2 predstavuje podstielkový chov (chov na podlahe, bidielkach). Posledné číslo 3 označuje vajíčka, ktorých nosnice žili v klietke, bez bidielok a podstielky, tzv. klietkový chov – najnepriaznivejší pre sliepky. Poďme sa postupne pozrieť, čo znamená každé jedno číslo pre samotné nosnice.

Zdoj: Freepik

Vajcia z ekologického chovu – 0

Pri tomto spôsobe chovu pripadá 1 m2 vnútorného priestoru na 7 sliepok. Majú ale prístup k výbehu počas celého dňa. Okrem toho sú zabezpečené hniezdne boxy, bidielka a podstielka v interiéri. Sliepky sú kŕmené iba ekologickým krmivom (ekologicky pestované obilie). Vo vonkajších priestoroch sú chované od mája do októbra, v zimných mesiacoch majú tiež prístup von, kde je pre nich pripravené seno.

Voľný chov sliepok vo voľnom výbehu – 1

Sliepky môžu ísť von kedykoľvek chcú. Vo vnútornom priestore má 9 sliepok pre seba 1 m2, vonku má jedna nosnica najmenej 4m2. Vnútri je podstielka. Do tohto spôsobu chovu spadá aj ten domáci. Existuje však aj voľný výbeh v uzavretom priestore. Pravidlá sú rovnaké, čiže 1 m2 pre 9 sliepok vo vnútornom priestore. To znamená, že keď si kupujete “jednotkové” vajcia, nie všetky sliepky mali voľný výbeh aj vo vonkajšom priestore. To uberá nosniciam na kvalite života a aj samotným vajíčkam na kvalite.

Podstielkový chov – 2

Je chov sliepok výhradne len vo vnútorných priestoroch, ale bez klietok. Na podlahe majú zvyčajne slamu (alebo piesok, hobliny…) tzv. podstielku. Zákonom je určené, že podiel takejto plochy musí byť minimálne tretina celkovej plochy podlahy. Jedna nosnica má 1110 cm2 a na 1 m2 pripadá maximálne 9 sliepok. Každá má prístup k hniezdnym boxom, k prachovému kúpeľu a aspoň 15 cm bidlového priestoru. Sliepky sú tu pomerne natlačené vo veľkých halách bez okna, môžu sa však aspoň pohybovať.

Klietkový chov – 3

O klietkovom chove ste už počuli určite veľa. Zhrnuli sme pre vás niekoľko faktov v číslach. Jedna nosnica má pre seba plochu približne 550 cm2. Každá klietka by mala mať hniezdo, bidlo a podstielku. Zabudnite však na pohyb. Sliepka sa nemôže poriadne natiahnuť, hrabať, mávať krídlami. Často na ňu svieti aj 18 hodín, intenzívne umelé svetlo, ktoré podporuje znášanie vajec. Napriek zákazu EÚ stále existujú chovy, kde nájdete sliepky natlačené v úzkych drôtených klietkach. Jedna nosnica tam nemá pre seba priestor väčší ako papier veľkosti  A4.

Dve záhadné písmená

Z obalov vajec sa nedá celkom presne zistiť, z ktorej krajiny pochádzajú. Preto neváhajte, pozrite sa dovnútra a túto informáciu si prečítajte z kódu, ktorý je vyrazený na škrupine vajíčka. Po prvom čísle, ktoré označuje spôsob chovu, nasledujú dve písmená. Presne tieto zastupujú kód krajiny pôvodu. Napríklad SK je Slovenská republika, CZ – Česká republika, PL – Poľsko, HU – Maďarsko, AT – Rakúsko a takto by sme mohli pokračovať. Ak sa dá, vyberajte si lokálne výrobky s označením SK, podporíte tým domácich farmárov a zbytočne nezvýšite uhlíkovú stopu.

A na záver

Posledná informácia v kóde je registračné číslo podniku. Toto sa skladá zo skratky okresu, v ktorom sa nachádza prevádzkareň a poradového čísla v rámci spomínaného okresu. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky uvádza ako príklad MI 6-3. To znamená, že chov sa nachádza v Michalovciach a poradové číslo prevádzkarne je 6-3. V Českej republike sa uvádza štvorčíslie, napríklad 2685.

Na čo si dať pozor

  1. Ak nemáte vlastné sliepky, preferujte kúpu vajec od susedky alebo na farmárskych trhoch zabalené do obalov, ktoré si prinesiete.
  2. Vajcia nie sú nedostatkový tovar, nakupujte iba toľko, koľko reálne spotrebujete, aby ste predišli plytvaniu.
  3. Dávajte pozor, aby ste ich skonzumovali do 21 dní po znesení.  Vajcia sa balia do desiatich dní po znáške, ak na obale nájdete nápis „extra čerstvé” majú spravidla do 9 dní.
  4. Ak chcete mať istotu, že kupujete slovenský výrobok hľadajte logo Značka kvality SK.
  5. Čítajte kódy a urobte si vlastný názor na to, ktoré vajíčka budete kupovať a aký spôsob chovania sliepok podporíte.

Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.