Ako využiť škrupiny od vajíčok, šupy z ovocia, odrezky zo zeleniny či iný kuchynský odpad?

Plytvanie potravinami nielenže vyčerpáva mnohé z našich prírodných zdrojov, ale zvyšuje aj emisie skleníkových plynov a prispieva k zmene klímy. Našťastie môžeme podniknúť viacero krokov na zníženie plytvania potravinami, vrátane plánovania jedla vopred, nákupu len toho, čo potrebujeme, či nácviku správneho skladovania potravín. Používanie zvyškov jedla namiesto ich vyhadzovania je ďalším jednoduchým spôsobom, ako znížiť množstvo odpadu, minimalizovať vplyv na životné prostredie a ušetriť peniaze.

Na Slovensku od januára minulého roka separujeme kuchynský biologický odpad, ktorý tak môže putovať na ďalšie zhodnotenie. Poďme sa ale spolu pozrieť na to, ako môžeme využiť bio odpad z našich domácností predtým, než ho vyhodíme.

Kávová usadenina

Kávová usadenina je bohatá na dusík, fosfát a draslík a zároveň pomáha prevzdušňovať pôdu. Veľké množstvá však môžu zvýšiť kyslosť pôdy, preto ju neaplikujte na rastliny, ktoré preferujú zásadité alebo neutrálne pH. Je však dobrá pre kyslomilné rastliny, ako sú citrusy, ruže a čučoriedky.

Máločo dokáže odstrániť silný zápach nakrájanej cibule alebo cesnaku z našich rúk. Vezmite trochu kávovej usadeniny, pridajte malé množstvo vody a zmesovou si potrite dlane. Opláchnite studenou vodou a zápach je preč.

Kávová usadenina taktiež veľmi dobre pohlcuje pachy. Nasypte trocha z nej na tanierik, umiestnite ho do chladničky a o pohlcovač zápachu máte postarané.

Z kávovej usadeniny si jednoducho vyrobíte aj peeling na tvár a telo. Vyhnete sa tak kozmetickým peelingom, ktoré častokrát obsahujú drobné mikroplasty.  

Banánové šupky

Banánové šupky majú všemožné využitie, no najväčšie uplatnenie nájdu pri starostlivosti o naše kvetiny či v záhrade. Obsahujú veľké množstvo nutričných látok ako vápnik, horčík, síru, fosfát, draslík a sodík. Ak chcete dodať vašim rastlinám výživné látky, nakrájajte banánové šupky na kúsky a pridajte ich priamo do kvetináča alebo ich zakopte do hĺbky cca 10 centimetrov okolo spodnej časti rastliny. Dávajte pozor, aby ste nenarušili pôdu, kde sú korene vašej rastliny. Takto svojim rastlinám vytvoríte stabilný zdroj výživných látok.

Z banánových šupiek si môžete vytvoriť aj „kompostový čaj“. Namočte ich na 48 hodín do vody a výsledok môžete použiť na zalievanie rastlín pre rýchle doplnenie živín.

Citrusová kôra

Šupa z mandaríniek, pomarančov, či z citrónov nemusí končiť nevyužitá v kuchynskom odpade. Šupky je možné uvariť vo vode, aby sa v maximálnej miere uvoľnila ich príjemná vôňa. Vodu môžete využiť ako prírodný osviežovač vzduchu, ktorý dokonale pohlcuje pachy. Rovnako je možné kôru z citrusov použiť pri príprave čistiacich prostriedkov, aby ste lepšie zabojovali s mastnotou.

Tip od čitateľky: „Ak máte problém s tým, že sa vám hnedý cukor v cukorničke vlhkosťou zlepí a stvrdne, odporúčam vám do nej pridať kúsok citrónovej kôry.“

Pečivo

Ak vám doma zostal starý bochník chleba alebo iné pečivo, nemusíte ich vyhadzovať. Namiesto toho si z nich pripravte domácu strúhanku alebo krutóny. Najskôr nakrájajte bochník na kocky a pokvapkajte ich olivovým olejom a korením podľa vlastného výberu. Potom kocky poukladajte na plech a pečte ich 10–15 minút pri teplote 200 °C, alebo kým nebudú chrumkavé a dozlatista upečené. Domáce krutóny dodávajú šalátom a polievkam skvelú chuť a chrumkavosť.

Tip od čitateľky: „Ak vidím, že pečivo nestihneme spotrebovať, uložím ho do mrazničky. Potom ho stačí len pomaly rozmraziť na panvičke s trochou masla a raňajky sú zachránené.“

Škrupiny

Orechové škrupiny od pistácií či arašidov môžete použiť ako prírodné hnojivo, pretože dodávajú vápnik a dusík do pôdy a prevzdušňujú ju. Tým, že sa škrupiny z orechov pomaly rozkladajú, vytvárajú dobrý povrchový mulč, ktorý pomáha prevzdušňovať pôdu.

Vaječné škrupiny sú tiež dobrým zdrojom vápnika, ktorý môže pomôcť znížiť kyslosť pôdy, ak sa používa vo veľkých množstvách. Vaječné škrupiny je možné zmiešať s kompostom alebo zamiešať priamo do pôdy.

Tip od čitateľa: „Rozdrvené vaječné škrupiny využívame v záhrade na odstrašenie slimákov tak, že nimi obsypem okolie rastliniek.“

Čaj

Vylúhované čajové lístky alebo sušinu môžete rovnako využiť vo vašej záhrade. Obsahujú dusík, ktorý je obzvlášť dôležitý pre rýchlo rastúce rastliny. Čajové lístky pomáhajú prevzdušňovať pôdu a zadržiavať v nej vodu. Kyslomilné rastliny ako ruže a paradajky sa vám poďakujú.

Zvyšky zeleniny

Jedným z najlepších spôsobov, ako využiť zeleninové odrezky, je pripraviť si vlastný zeleninový vývar. Je to jednoduché. Stačí pridať zeleninové zvyšky do veľkého hrnca, zaliať vodou, pridať bylinky a koreniny, priviesť do varu a variť 20–30 minút. Potom vývar prelejte cez sitko do pohára alebo inej nádoby a zmrazte. Svoj domáci zeleninový vývar tak budete mať vždy poruke.

Niekoľko ďalších obľúbených tipov aj od našich čitateľov

  • Prezreté a mäkké ovocie deťom nechutí. V lete z nich okrem džemu vyrábam vlastné domáce nanuky.
  • Ak viete, že sa potraviny vo vašej chladničke blížia ku koncu dátumu spotreby, uvarte ich a potom zmrazte. Neskôr ich môžete rozmraziť a zohriať a máte navarené.
  • Presuňte staršie potraviny dopredu do chladničky, skrine alebo mrazničky a práve zakúpené dozadu. Týmto spôsobom je pravdepodobnejšie, že potraviny budú konzumované skôr, ako sa pokazia.
  • Ak vidím, že bylinky už strácajú sviežosť, zamrazím ich. Nasekám ich do misky, zalejem trochou vodou a dám do mrazničky. Po rozmrazení sa voda vyparí a z byliniek môžem ďalej variť.
  • Často sa u nás stávalo, že sa nedopité víno po čase vylialo. Naučila som sa, že aj dlhšie otvorené víno je dobré použiť pri varení dusených jedál.
  • Nekupujem balené ovocie. No niekedy nie je iná možnosť a siahnem aspoň po balení v sieťke. Tú doma využijem napríklad ako klasickú drôtenku na hrnce či riad.
  • Obaly z masla zásadne nevyhadzujem. Vždy sa na nich nájde ešte dostatok masla na vymastenie plechu.

Plytvanie potravinami je vážnym problémom na celom svete. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako využiť zvyšky potravín, aby sme znížili mieru plytvania potravinami aj v našich domácnostiach. Skúste experimentovať s niekoľkými možnosťami uvedenými vyššie alebo nám zašlite vaše tipy, ktoré u vás doma fungujú.


Súvisiace články


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.