Aký veľký je v skutočnosti Veľký pacifický kôš?

Nie všetky odpadky skončia na skládke. Voľne pohodené odpadky nachádzame v prírode, mestách, v riekach či na plážach. Príroda si s nimi pomôcť nedokáže a tak veľká časť z nich končí v oceánoch a moriach. Počuli ste už pojem Veľký pacifický kôš?

Veľký pacifický kôš sa nachádza v centrálnej časti Tichého oceánu, medzi Havajom a Kaliforniou. Vyznačuje sa mimoriadne veľkou koncentráciou odpadu v podobe plastov, opustených rybárskych sietí, chemických kalov a ďalších nečistôt. Možno ho nazvať akousi galaxiou odpadkov, ktorá sa neustále zväčšuje. Prvé správy o ňom sa začali objavovať v roku 1988, kedy sa len odhadovalo, aká veľká je jeho rozloha.

Najnovšie prieskumy odhadujú, že Veľký pacifický kôš v súčasnosti pokrýva plochu 1,6 milióna štvorcových kilometrov. Pre predstavu je to plocha trikrát väčšia ako Francúzsko a takmer 33-krát väčšia ako Slovensko.


Podľa štúdie z roku 2015 sa počas jedného roka dostane do oceánov približne 8 miliónov ton plastov. Plasty môžu ohroziť prakticky akýkoľvek morský život. Napríklad morské korytnačky často prehltnú plastové vrecúška, pretože si ich zamenia za medúzy, ktoré sú ich hlavnou korisťou.  


- reklama -- reklama -

Na rozdiel od väčšiny ostatných odpadkov, plasty zvyčajne nie sú biologicky odbúrateľné – to znamená, že väčšina mikróbov, ktoré sa podieľajú na rozpade iných látok, nerozpoznáva plast ako potravu, takže ho tam nechávajú plávať navždy. Slnečné svetlo nakoniec “fotodegraduje” väzby v plastových polyméroch, čím sa plast redukuje na menšie a menšie kúsky, čo však situáciu sťažuje. Plast nikdy nezmizne, stáva sa mikroskopickým a môže tak byť konzumovaný morskými organizmami, ktoré vstupujú do potravinového reťazca.

zdroj: theoceancleanup.com

Až 705 000 ton voľne plávajúcich rybárskych sietí predstavuje veľký problém a nebezpečenstvo pre morské živočíchy. Notoricky známe sú fotografie zapletených tuleňov, delfínov, či morských korytnačiek. Zvyšok odpadu pochádza prevažne od rekreačných jachtárov, pobrežných ropných vrtov a veľkých nákladných lodí.

Veľký pacifický kôš predstavuje najväčšiu oblasť akumulovaného odpadu z piatich zón vo svetových oceánoch.

Foto: theoceancleanup.com

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.