Aplikácia Plastic Tracker dokáže vypočítať trajektóriu odpadu zo Slovenska až do oceánu

Podľa štúdie z roku 2015 sa počas jedného roka dostane do oceánov približne 8 miliónov ton odpadu. Ak by ste si mysleli, že odpad sa do oceánu dostáva iba z pobrežných oblastí, mýlite sa. Plastová fľaša alebo akýkoľvek iný odpad dokáže po prúde rieky prejsť stovky kilometrov, až sa dostane do svojej cieľovej destinácie, teda do oceánu.

Najväčšou oblasťou, v ktorej sa nachádza naakumulovaný odpad až z piatich zón svetových oceánov sa nazýva Veľký pacifický kôš a nachádza sa v centrálnej časti Tichého oceánu, medzi Havajom a Kaliforniou. Najnovšie prieskumy odhadujú, že Veľký pacifický kôš v súčasnosti pokrýva plochu 1,6 milióna štvorcových kilometrov. Pre predstavu je to plocha trikrát väčšia ako Francúzsko a takmer 33-krát väčšia ako Slovensko.

Nezisková organizácia The Ocean CleanUp pracuje na výskume a vývoji technológií, ktoré zabezpečujú odstránenie plastového odpadu z našich riek a oceánov. Aktuálne predstavili nástroj s názvom Plastic Tracker. Ide o webovú aplikáciu, ktorá nám umožní vidieť, ako a kde môže kus plastu skončiť, ak sa dostane do rieky. Pomocou nej môžeme sledovať celú cestu napríklad odhodenej plastovej fľaše, ako a kadiaľ je prúdmi vody unášaná z vnútrozemia smerom k pobrežiu a otvorenému oceánu.

„Vďaka naším výskumným tímom sme vyvinuli nástroj pre hlbšie porozumenie problému. Slúži tiež ako pripomienka, aby sme si dávali pozor na svoje vlastné činy, pretože ak nie, poznáme dôsledky,“ uvádza The Ocean CleanUp.

Plastic Tracker je pokusom sprostredkovať povedomie o probléme znečistenia oceánov každému. Ide o ľahko použiteľnú aplikáciu na sledovanie osudu prúdom unášaného odpadu. V aplikácii si stačí vybrať zvolené miesto a sledovať, kde by kus opusteného plastu mohol skončiť.

Za vývojom aplikácie stoja najnovšie poznatky a niekoľkoročné skúsenosti odborníkov z Ocean CleanUp: „Pomocou našich disperzných modelov dokážeme vypočítať a predpovedať trajektórie plastov v oceáne a pomocou údajov z nášho najnovšieho riečneho modelu môžeme vypočítať pravdepodobnosť, že sa dostane do oceánu.“

Aplikácia Plastic Tracker nedokáže presne určiť, čo sa deje s ťažším odpadom, respektíve s odpadom, ktorý prúd nedokáže unášať. Každopádne, či už sa potopí na dno rieky alebo skončí vyplavený či zaseknutý v povodí, stále je to odpad, ktorý do prírody nepatrí.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.