Za jedno leto vyzbierajú viac ako 800 vriec odpadu. Spoznajte partiu mladých ľudí, ktorí čistia vodnú nádrž Ružín

O tom, že aj na Slovensku máme veľa šikovných ľudí, ktorým záleží na našej prírode, sa pri tvorbe nášho magazínu presviedčame čím ďalej tým viac. Sme veľmi radi, že sme mohli vyspovedať partiu mladých ľudí, ktorí robia úžasnú a záslužnú vec. Neboja sa vyhrnúť rukávy, do rúk zobrať vrecia na odpadky a keď je treba, tak aj obuť gumáky.

Prezraďte nám na začiatok niečo o vás

Sme partička kamarátov, ktorým záleží na životnom prostredí. Spája nás láska k hudbe, prírode a cestovaniu. Traja z nás pracujú väčšinu roka v zahraničí (Švédsko, Nemecko, Anglicko, Holandsko), jeden člen je študent. Vo voľnom čase sa venujeme cestovaniu, spoznávaniu nových kultúr, ľudí a spoločnosti.

Dvaja z nás sú bratia, ktorí vyrastali v blízkosti Ružína – vodnej nádrže pri obci Margecany, ktorá sa tiahne až po Košické Hámre, pod vrch Sivec. Často sme tam chodievali kempovať alebo len tak poopekať. Chodievali sme s rodičmi, ale aj na našom rodinnom kanoe, ktoré si kúpil otec ešte ako mladý chlapec. Z toho vyplýva, že Ružín pre nás znamená veľmi veľa, miesto pokoja, oddychu, miesto bez ľudí a stresu, a keďže má priehrada až 11 kilometrov, každý si tam môže nájsť svoje miestečko oddychu.  Cez leto sa dá na Ružíne aj kúpať, stanovať, na svoje si prídu aj hubári či turisti.

Veľmi by nás však potešilo, keby sa všetky výlety na Ružíne odohrávali s láskou k prírode, aby si každý po sebe odniesol, čo do prírody priniesol a nepatrí to tam. Aj rybolov je na Ružínskej priehrade pomerne rozšírený, hovorí o tom aj neporiadok, ktorý bohužiaľ po niektorých nachádzame. Avšak existujú aj rybári, ktorých aktivita sa nám veľmi páči, na internete môžete ich iniciatívu nájsť pod názvom „Za čisté brehy“. Za čo im veľmi ďakujeme, rovnako ako aj ostatným dobrovoľníkom, ktorí priehrade pomáhajú. Spoločne to dokážeme! 

Spomínate si na prvý moment alebo pri akej príležitosti vznikla myšlienka vyčistiť Ružín?

Aktívnejšie sa venujeme čisteniu od leta 2017, pretože chodíme na rodinnom kanoe. Povedali sme si, že ak ju máme cestou naspäť prázdnu, tak ju naplníme aspoň trochou neporiadku. A tak brehy čistíme kedy máme čas, aj celoročne. Tiež sa venujeme všetci cestovaniu a chodievame aj za prácou do zahraničia. Takže pomoc by bola vítaná.

Ako reagovalo vaše okolie, keď ste prišli s týmto nápadom?

Niektorí reagovali milo, dokonca pomáhali alebo chválili našu činnosť. Sú aj takí, ktorí vravia, že to robíme zbytočne, vraj to aj tak nevyčistíme. My ale veríme, že každá ruka môže pomôcť k čistejšej vodnej nádrži a k celému okoliu. Veríme, že naše a ďalšie pozitívne aktivity mnohých ľudí ostatným otvoria oči a nebudú čakať, že to za nich spraví niekto iný.

Ružín čistíte od roku 2017, vedeli by ste odhadnúť, koľko odpadu sa vám podarilo vyzbierať?

Množstvo sa dá počítať v tonách. Minulé leto to bolo cez 800 vriec. Jedno naplnené vrece váži približne 15-20 kg. Avšak myslíme si, že veci v priehrade a v jej okolí sú maximálne znečistené, lebo tam ležia nie jeden týždeň, takže sú na recykláciu už bohužiaľ nepoužiteľné. Snažíme sa dávať mimo ostatných vecí sklo z bezpečnostného hľadiska. Vrecia dávame na breh nádrže ktoré potom vyzdvihnú Vodohospodári a vozia ich na priehradný múr. To neskôr zaznamenávajú a robia štatistiky. 

Aký odpad najčastejšie nachádzate?

Sú to určite PET fľaše ale aj množstvo iného odpadu, plechovky, sklo, polystyrén. Nachádzame veľa hračiek, ktoré by nejedno dieťa potešilo. Je to množstvo materiálu, ktorý sa úplne znehodnotil. Svet by bol krajším miestom keby si ľudia vážili prírodu viac, totižto aj človek je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Našli ste aj niečo, čo vás prekvapilo?

Na jeden krát nájdených 14 kg batérii rôznych druhov v priekope vedľa cesty v blízkosti vody. Hračky, materiál, elektronika, ktoré takto nemuseli skončiť. Veci, ktoré mohli dostať ešte druhú šancu u niekoho iného alebo v zberných dvoroch. Aj na to pri tvorení odpadu netreba zabúdať.

Keď vás ľudia vidia zbierať odpad, pridávajú sa k vám?

Niekedy, keď nás vidia a ak majú čas tak sa pridajú, to sa nám ale stane veľmi málo. Tešia nás ale aj pozitívne slová podpory od niektorých ľudí. Veríme, že časom sa pridá viac ľudí a spoločne si vyčistíme Ružín a naše okolie.

Možno z takej vašej osobnej skúsenosti, prečo ľudia vytvárajú takéto nelegálne skládky?

Osobne si myslím, že je to nezáujem a nevzdelanosť o odpade, recyklácií a ochrane životného prostredia. Táto téma sa stala „populárnou“ až keď už príroda zdvihla výstražný prst v podobe prírodných katastrof, klimatických zmien a podobne. V globále sa príroda vždy odsúvala na posledné miesta, ako niečo, čo si vie poradiť samo so všetkým, čo sme jej narobili. Konkrétne v povodí Ružína sa nachádza veľa obcí, odkiaľ doplavuje odpad. Z časti je to problém nevzdelanosti rómskych komunít, to je ale z veľkej časti ignorácia zo strany starostov obcí v povodí, tiež minimálne množstvo zberných nádob. Z ďalšej časti lenivosť a výhovorky množstva ďalších ľudí. Odpad netvoria len oni, ale aj ľahostajní rybári, rekreanti, ktorým chýba vzťah k prírode.

Ako by ste na záver motivovali ľudí k niečomu podobnému ako robíte vy?

Sme v dobe, kedy každá pomocná ruka je užitočná. Neskutočne si vážime ľudí, ktorí sú v týchto smeroch aktívni, nakupujú bezobalovo, vytvárajú minimum odpadu alebo sú im blízke ďalšie ekologické činnosti. Často sa ľudia spoliehajú, že problémy vyrieši niekto za nich. Ale spoločnosť potrebuje vidieť každého ľudskosť. Sme všetci na jednej lodi, treba si pomáhať, chrániť okolie a prírodu aj pre ďalšie generácie. Príroda sa bez nás zaobíde, no my bez nej nie.

Ak by ste chceli vyjadriť podporu tejto skvelej partii, sledujte ich instagramový profil, kde nájdete množstvo fotografií z ich života. Radi uvítajú aj každú pomocnú ruku.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko