Narovinu a bez zbytočného tabu: Čo je to period poverty alebo menštruačná chudoba?

Sú témy, o ktorých sa nepíše ľahko. Témy, ktoré sú pre mnohých tabu, nezaujímavé alebo si myslia, že sa ich jednoducho netýkajú. Medzi ne patrí aj menštruácia a problémy s ňou spojené. Nielen tie ekologické, o ktorých si ešte určite napíšeme, ale aj tie ekonomické. Táto problematika má svoje meno – menštruačná chudoba a postihuje ženy aj na Slovensku.

Nemá to byť luxus

Ženy majú “svoje dni” aj 500 krát za život. Cena za jeden balík vložiek sa pohybuje okolo dvoch eur. Pri jednej menštruácii sú potrebné najmenej dve balenia. Prirátajte sem lieky proti bolesti, nákup spodnej bielizne, zvýšené náklady na vodu a energie. Menštruačná chudoba, čiže nedostatok financií na kúpu menštruačných potrieb a vecí s tým súvisiacich sa týka najmä osôb bez domova, žien samoživiteliek, matiek s viacerými deťmi alebo tých, ktorí žijú na pokraji chudoby. Sú to aj ženy vylúčené zo svojich komunít alebo na úteku. Pre nich žiaľ nie je riešením ani ekologický menštruačný kalíšok, ani látkové vložky. Ak si myslíte, že period poverty je len problémom krajín tretieho sveta, ste na omyle…

Európa & Slovensko

O problematike menštruačnej chudoby sa na Slovensku nehovorí, alebo sa hovorí len veľmi málo. To neznamená, že tento problém neexistuje. Podľa európskej štatistiky 1 z 10 dievčat v EÚ si nemôže dovoliť základné menštruačné potreby. Na Slovensku nemáme doposiaľ takéto štatistiky, ale vieme, že každé šieste dieťa žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby. Navyše chudobou sú výrazne viac ohrozené ženy, ktoré na Slovensku stále zarábajú menej než muži. S menštruačnou chudobou sú spojené viaceré zdravotné a psychické problémy, pocity hanby až depresie. Ženy, ktoré nemajú na menštruačné potreby ich nahrádzajú nevhodnými kusmi látok, rôznymi papiermi, starými novinami, gázou, toaletným papierom alebo metódami, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. Šetria napríklad s tampónmi a vymieňajú si ich minimálne, čo môže viesť až k toxickému šoku. Dievčatá, kvôli nedostatku pomôcok často vynechávajú vyučovanie, ženy zasa prácu, čo sa potom odrazí na ich príjme a máme tu začarovaný kruh.

Prvé krôčiky

Odhaduje sa, že na svete je približne 1,8 miliardy osôb ktoré menštruujú. Nie, nepotrebujú práve vtedy vyraziť do mesta v bielych nohaviciach alebo si zahrať tenis v krátkej sukni. Tieto ženy sa chcú cítiť pohodlne, akceptovane a komfortne. Nie všetkým je to však dopriate… Viac ako 500 miliónov žien na svete nemá potrebné prostriedky a adekvátny prístup k menštruačným potrebám, ktoré by im pomohli dôstojne zvládať menštruáciu. Kto by mal pomôcť týmto ženám? Je to otázka na štát. Inšpirovať sa môže napríklad Škótskom, prvou krajinou, ktorá ešte v roku 2018 zaviedla na školy a univerzity bezplatné menštruačné potreby. V meste Aberdeene dokonca spustili zaujímavý experiment. Ženy, ktorú sú v núdzi a poberajú potravinovú pomoc, dostanú zadarmo aj menštruačné potreby. Ide o prvý takýto projekt podporovaný a financovaný vládou. Nezaostáva ani Francúzsko. Tam vyčlenia 5 miliónov eur na boj proti menštruačnej chudobe a chcú nimi pomôcť najmä ženám vo väzení, bez domova a žiačkam na základných a stredných školách. Tak isto aj vláda Nového Zélandu ešte v roku 2020 ohlásila plán zabezpečenia menštruačných potrieb na všetkých školách v krajine.

Čo môžete urobiť vy

U nás sa o túto tému zaujímajú komunitné centrá, jednotlivci aj neziskové organizácie, ako napríklad ADRA alebo Donio. Počas kampane Darujte dôstojnú menštruáciu vyzbierali cez 7000 eur na menštruačné pomôcky. Pomôcť teda môžete finančne alebo priamo, keď darujete menštruačné potreby tam, kde ich najviac potrebujú. Dôležitý je aj tlak na vládu, aby ju zaujímal aj tento “nesexi” problém. Podpisujte petície, zúčastnite sa pochodov a podujatí s touto problematikou. Nezabudnite ani na edukáciu, začnite lámať nezmyselné tabu. Rozprávajte sa o menštruácii so svojimi deťmi, nevylučujte z týchto debát ani chlapcov (práve ich býva v politike viac, no nie?). Učte ich, že menštruačné potreby sú úplne bežná a prirodzená vec, ktorá sa nemusí spájať s pocitom hanby. Nežime viac v minulosti, keď boli ženy s menštruáciou vnímané ako nečisté a museli sa povinne izolovať. Bavte sa o menštruácii tak, akoby bola najprirodzenejšou funkciou nášho tela, ako napríklad spánok, pretože ňou naozaj aj je. Uvedomte si jednu vec: bez menštruácie by nebol život a to sa týka každého z nás.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.