Ekologické a BIO produkty, čo o nich nevieme a čo od nich očakávať?

ekologické produkty

Pre mnohých ľudí nie je jasné, čo sú to biopotraviny, kde sa vzali a na základe čoho by sme im mali dôverovať. Biopotraviny sa postupne dostávajú aj do našich domácností, no v porovnaní so zahraničím, im dôverujeme málo.  

Čo sa skrýva za označením BIO a EKO?

Vysvetlenie je veľmi jednoduché. Biopotraviny pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva, ktoré je kontrolované a musí dodržiavať predpisy a prísne normy. Pestovanie prebieha bez použitia umelých hnojív a chemických postrekov a pri spracovaní sa do nich nesmú pridávať umelé farbivá, konzervačné látky a dochucovadlá.

Ak hľadáme certifikované biopotraviny a chceme ich odlíšiť od klasických, tak vďaka označovaniu na obaloch s tým nebudeme mať veľký problém. Oficiálne certifikované biopotraviny majú na obale ekologické logo EÚ a logo slovenského ekopoľnohospodárstva (bioprodukty – zelenina, ovocie, vajcia… a biopotraviny – chlieb, cestoviny, maslo…). Označenie EKO poľnohospodárstvo kontroluje spoločnosť Naturalis SK, ktorá je zároveň certifikačným orgánom.

Ak potraviny alebo produkty získajú bio certifikát, tak im môžeme plne dôverovať, pretože hodnotiaci proces biopotravín je veľmi prísny. Napríklad živočíšne produkty ako mlieko, mäso, vajcia musia pochádzať zo zvierat narodených na biofarmách, ktoré majú výbehy. Očkovanie týchto zvierat sa smie vykonávať, ale zvieratá nesmú dostávať antibiotiká a hormóny. Zelenina sa musí pestovať bez umelých hnojív, pesticídov a genetických modifikácií.


Biopotraviny sú teda určené pre všetkých ľudí, ktorým záleží a ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie, svoju stravu, ale aj o životné prostredie. Tým, že sú biopotraviny vyprodukované bez používania chemických pesticídov, šetria životné prostredie a prirodzenú flóru aj faunu našej prírody.

Ak však od biopotravín očakávate bezchybný vzhľad, tak vás asi sklameme. V prípade biopotravín totiž vyhráva kvalita nad vzhľadom, zloženie a čistota sú na prvom mieste. Zoberme si napríklad také jabĺčko. Uprednostnili by ste TO, ktoré sa k nám viezlo v lietadle dlhšie ako my aj pri zrátaní všetkých letov pri ceste na dovolenky? Alebo TO, ktoré pochádza z nášho okolia, nebolo ošetrované škodlivými pesticídmi a vieme, že jeho tvar a vzhľad sú výsledkom prírody? U nás je voľba jasná ☺

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.