Havaj zakázal opaľovacie krémy, ktoré obsahujú látky ničiace koralové útesy

Prázdniny a letné dovolenky už klopú na dvere. Pred spálením na slnku sa treba chrániť. Ale skúšali ste študovať zloženie Vášho obľúbeného opaľovacieho krému?

Štát Havaj schválil návrh zákona, ktorý by zakázal opaľovacie krémy obsahujúce chemikálie, o ktorých je známe, že poškodzujú koralové útesy. Zákon v máji podpísal guvernér štátu Havaj, ide o prvý takýto zákon na svete a nadobudne platnosť 1. januára 2021.

Chemikálie, ktoré sú predmetom záujmu, sú dve najčastejšie účinné látky opaľovacích krémov. Ide o oxybenzón a oktinoxát, ktoré sa nachádzajú vo viac ako 3 500 opaľovacích krémoch predávaných celosvetovo. Tieto chemikálie filtrujú a absorbujú UV svetlo, blokujú slnečné žiarenie a predlžujú dobu, ktorú človek môže stráviť na slnku. Tiež sa však vyplavujú do okolitej vody, čo spôsobuje vážne poškodenie koralov a rýb.


Výskumníci odhadujú, že okolo 14 000 ton opaľovacích krémov skončí každý rok vo svetových koralových útesoch. Oxybenzón a oktinoxát vyluhujú živiny z koralov, bielia ich a znižujú ich odolnosť v súvislosti s klimatickými zmenami. NPR píše, že “aj malá kvapka je dosť na poškodenie jemných koralov.” Chemikálie môžu navyše spôsobiť reprodukčné ochorenia a poškodzovanie embryí rýb.

Zákazom všetkých opaľovacích krémov, ktoré obsahujú tieto chemikálie, Havaj dúfa, že odvráti devastáciu svojich koralových útesov, alebo aspoň spomalí proces a dá koralu šancu na zotavenie. Opatrenie má tiež zabezpečiť, že nádherné pláže a oblasti pre šnorchlovanie zostanú atraktívne pre turistov a miestnych obyvateľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke  NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.