Je papierová kniha ekologickejšia ako čítačka? PLUS 10 tipov kde zohnať knihy z druhej ruky

Počas leta a dovolenky máme viac príležitostí na čítanie kníh. Koniec koncov, ktoré ročné obdobie nie je vhodné na knihu? Dlhé jesenné a zimné večery si mnohí z vás inak ako s knihou ani nevedia predstaviť. A jar? Veď marec je jej mesiacom. Knihy sú tu stále s nami, čítaním sa nám otvoria svety, o ktorých sme doposiaľ ani nevedeli, a predovšetkým dobrá kniha môže byť aj kľúčom k sebe samým. Ak máte už všetko prečítané, kde zohnať nové knihy, ktoré vlastne ani nemusia byť nové a ktoré knihy sú ekologické?

Elektronické & Papierové

Preferujete elektronické čítačky alebo klasické knihy vyrobené z papiera? Elektronické sú pohodlné najmä na dovolenky, pretože si so sebou môžete vziať niekoľko kníh naraz bez toho, aby ste mali plný kufor. Tlačené knihy majú zasa väčšie čaro. Nedajú sa len tak vypnúť, či vymazať. Keď ich máte pred očami, tak ich aj skôr dočítate. Ktoré z nich však majú menší dopad na životné prostredie? S oboma sú spojené isté environmentálne záťaže. Na výrobu elektronickej čítačky je potrebné palivo, voda, vzácne kovy na výrobu batérie a obrazovky. Jej prevádzka si tiež vyžaduje elektrickú energiu. Na tlač knihy je zase spotrebovaného veľa papiera, atramentu, vody. Podľa údajov z knihy Žijeme zodpovedne je na výrobu jednej knihy potrebných až 32 litrov vody, k tomu si ešte prirátajte energiu použitú pri výrobe a preprave.

Aký spôsob je viac eko?

Všetko záleží od počtu prečítaných kníh. Na elektronickej čítačke sa musí prečítať najmenej 25 kníh ročne, aby emisie vyprodukované pri jej výrobe boli nižšie ako emisie, ktoré by vznikali pri produkcii rovnakého počtu “fyzických” kníh. Problémom je, že ak sa náhodou pokazí, musíte si kúpiť novú a väčšinou je ťažké ich recyklovať. Ak ste však naozaj vášnivý čitateľ, digitálne knihy sú pre vás zelenšia voľba. Niektoré štatistiky sú však radikálne proti nim. Uvádzajú, že výroba jednej elektronickej čítačky zanechá viac než 20-násobne vyššiu uhlíkovú stopu ako výroba jednej papierovej knihy.

Pokiaľ preferujete tlačené knihy, pretože si do nich radi značíte alebo knihu proste potrebujete “cítiť” v rukách, máme pre vás niekoľko tipov ako sa k nim dostať ekologickou cestou.

1. Knižnice

Sú tie čarovné miesta, ktoré si pamätáte z detstva. Len svojou vôňou vás vedia preniesť o desiatky rokov v čase. Kedy ste v nej boli úplne po prvýkrát? Možno na základnej škole, možno ešte skôr. Knižnice sú vhodné už pre celkom maličké deti, pretože práve tieto, knihy rýchlo “vyrastú”. V každom meste, pomaly aj na každej dedine, sa nachádza knižnica. Ceny členského nebývajú vysoké a na jedno požičanie si môžete vziať 3-6 kníh. Záleží od pravidiel knižnice. Krása knižníc spočíva v tom, že knihy sa v nich čítajú znova a znova. Každá takáto kniha má svoj jedinečný príbeh, cestu, ktorú prekonala skôr ako sa dostala do vašich rúk.

2. Antikvariáty

V nich nájdete skutočné skvosty: knihy, noviny, mapy staré aj sto rokov a to všetko za symbolické sumy. Antikvariáty sú skvelými pomocníkmi pre študentov histórie či literatúry k ich záverečným prácam. Môžete ich navštíviť osobne alebo využiť ich online stránky. Medzi najznámejšie patria ciernenabielom.sk, pokladyzpovaly.sk alebo Antikvariatik.sk, ktorý sa oplatí navštíviť aj osobne v Banskej Štiavnici.

3. Swap, výmena kníh

Organizujú sa pomerne často, najmä vo väčších mestách, konajú sa na staniciach, trhoch či pred knižnicou. Nemusíte však čakať na oficiálne usporiadané swapy. Skúste si v práci zriadiť knižné raňajky alebo spoločný obed alebo drink, kam prinesie každý knihy, ktoré už nečíta. Princíp je jednoduchý: prines knihu, odnes si knihu. Všetko slobodne a zadarmo.

4. Online kníhkupectvá

Inšpiráciou zelenšej cesty k “novej” knihe sú aj veľké kníhkupectvá, ktoré sa rozhodli, že budú predávať aj použité knihy. Dokonca si takto môžete aj zarobiť. Stačí pridať do ponuky svoje vlastné, prečítané knihy a od kníhkupectva dostanete poukážku na nákup nových kníh. Dokonca ešte predtým ako sa vaše knihy predajú.

5. Stránky podporujúce charitu

Špeciálne určené pre knihomoľov, ktorí chcú pomôcť dobrej veci. Na webovej stránke môžete klasicky predať aj kúpiť použité knihy. Za každú knižku, ktorú pridáte na predaj, stránka daruje istý finančný obnos na charitu. Takto funguje napríklad carovnapolicka.sk.

6. Burzy a bazáre kníh

Usporadúvajú sa pravidelne na veľkých priestranstvách. Za malý poplatok za vstup si môžete nakúpiť ľubovoľný počet použitých kníh. Ak sa práve nemôžete zúčastniť žiadnej burzy, skúste online bazáre alebo predajné skupiny na sociálnych sieťach venované knihám.

7. Second handy s oblečením

Znie to možno neuveriteľne ale je to tak. Spolu s “novým” oblečením alebo doplnkami si do košíka môžete prihodiť aj niečo na čítanie. Oblečiete nielen telo ale aj ducha. Takúto kombinovanú ponuku oblečenia a kníh v second hande nájdete napríklad na genesis-eshop.sk

8. Knižné búdky

Veľkosťou aj dizajnom pripomínajú vtáčie búdky. Sú to bezplatné knižnice inšpirované projektom zo zahraničia s príznačným názvom Little free library. V takejto pouličnej knižnici môžete často nájsť široké žánrové zastúpenie. Môžete si z nej vziať knižku a rovnako aj priniesť vlastnú na výmenu. Hlavná myšlienka je podporovať gramotnosť, opätovné využívanie zdrojov a tiež budovať komunitu. Zistite či takúto mini knižnicu máte aj vy vo svojom okolí. Ak nie, vyskúšajte ju vybudovať. Môžete začať v malom. Knihu, ktorú ste prečítali nechajte pri letákoch, schránkach, spoločných bytových priestoroch alebo pred svoj dom umiestnite malú poličku.

Autor fotografie: Zuzana Brath

9. Priatelia

Komunikujte s priateľmi o knihách, rozprávajte sa o tom, čo čítajú, požičiavajte si knihy medzi sebou. Určite doma skladujú veľké množstvo kníh, ktoré už nebudú čítať. Spýtajte sa ich na to. Možno sa ich celkom radi “zbavia” a vy im ochotne poskytnete svoj domov, samozrejme len na istý čas.

10. Vaša knižnica

Priznajte si to, kníh máte dosť, len neviete, kde všade sú. Skúste si upratať vo svojej knižnici a obývačke a možno objavíte poklady, na ktoré ste už aj zabudli. Mohlo sa stať, že knihu ste si iba kúpili, odložili na policu bez toho, aby ste ju vôbec otvorili a potom ste sa k nej už nevrátili. Po čase ani neviete, či ste ju už čítali alebo nie.

Ak ste sa v týchto posledných riadkoch našli, vyskúšajte veci zredukovať podľa princípov minimalizmu. Nechajte si len zopár obľúbených a užitočných kníh, ku ktorým sa radi vraciate alebo ich potrebujete k práci (encyklopédie, odborná literatúra a pod). Darujte všetky tie, ktoré ste už prečítali, alebo čítať nechcete a nebudete, aby si každý mohol nájsť nejaké nové čítanie a nezaťažil pritom planétu.

Vedeli ste, že priemerná fyzická kniha vygeneruje až 7,5 kg ekvivalentu co2 emisií? O dôvod viac knihy posunúť rodine, známym, do knižníc či antikvariátov. Pomôžete prírode aj svojej peňaženke. Aj vy ste po tomto článku zatúžili po dobrej knihe?


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.