Kam vyhodiť nevyužitú kozmetiku a ako správne triediť obaly z nej?

Aj obaly z beauty produktov môžu patriť medzi znečisťovateľov životného prostredia, na čo často zabúdame. Preto aj pri výbere kozmetiky a drogérie je potrebné hľadať udržateľné alternatívy a ich obaly po spotrebovaní zodpovedne separovať. Ideálne je poobhliadnuť sa po takých produktoch, ktoré sú dostupné bez obalu, prípadne dať šancu značkám, ktorým je možné obal po použití produktu vrátiť.

Kozmetika aj drogéria majú svoju záručnú dobu. V Európe musí byť na kozmetických produktoch, ktoré majú dlhšiu životnosť ako 30 mesiacov, zobrazený symbol naznačujúci dobu spotreby po otvorení (kelímok s počtom mesiacov).  Je to čas od prvého použitia, počas ktorého produkt zostane nezávadný.

Na výrobkoch, ktoré majú životnosť kratšiu ako 30 mesiacov, musí byť uvedená informácia – dátum “spotrebujte do” (best before), označená býva aj symbolom presýpacích hodín alebo písmenami “exp” a dátumom.

Môžeme sa stretnúť aj s výrobkami, ktorých spotreba nie je označená žiadnym symbolom alebo dátumom. Ide o také, ktoré sa nemajú pri používaní či nepoužívaní ako znehodnotiť. Najčastejšie ide o parfumy alebo spreje.

Občas môže nastať situácia, kedy si zakúpime napríklad krém, ktorý však našej pleti nevyhovuje a ako prvá možnosť, ktorá nás napadne, je krém vyhodiť. Skúsme však namiesto vyhodenia krému, darovať ho našej kamarátke, mame alebo ho skúsme ponúknuť v rôznych skupinách na sociálnych sieťach na výmenu či na darovanie.


Do ktorých skupín o ekológii, zero waste, permakultúre, minimalizme a klimatických zmenách sa oplatí pridať sa?


Ako naložiť s kozmetikou po záručnej dobe?

Tuhú kozmetiku ako napríklad make-up alebo očné tiene môžeme vysypať do komunálneho odpadu a obaly vytriediť podľa materiálu (kov, plast, sklo, papier). Ak nám v balení zostalo trochu starého krému alebo niečoho polotekutého, vytlačme zvyšky do papierovej vreckovky, ktorú vyhodíme do komunálneho odpadu.

Nespotrebovanú tekutú kozmetiku či drogériu po záruke môžeme vliať do jednej pevne uzavretej fľaše či nádobky, aby tieto látky neunikali do prostredia a vyhodiť ju do komunálu. Pri upratovaní si môžeme určiť jednu fľašu, do ktorej umiestnime zvyšky z rôznych kozmetických produktov a ostatné obaly vytriedime.

Horľavé alebo chemicky agresívne výrobky ako laky na nechty, odlakovače, spreje, laky na vlasy či voňavky sú považované za nebezpečný odpad. Ak sú nespotrebované a chceme ich už vyhodiť, ponechávame ich v originálnych obaloch a vynesieme ich na miestny zberný dvor.

Aj keď sa snažíme dokonale minúť zubnú pastu až do poslednej kvapky, tuby sa nedajú zrecyklovať, sú z kombinovaného materiálu, nie iba z čistého plastu. V súčasnosti však už existujú rôzne náhrady v podobe prášku alebo tabletiek, ktoré, keďže neobsahujú vodu, môžu byť uložené aj v papierových obaloch.

Kontaktné šošovky sú síce z plastu, ale ten je ešte skombinovaný aj s inými materiálmi ako napríklad hydrogél, či silikón, takže sa nedajú recyklovať. Nesplachujeme ich do záchoda ani do umývadla, pretože môžu spôsobiť problémy v čistiarni vôd a prípadne sa dostať do našich riek, kde si ich môžu zvieratá pomýliť s potravou. V tomto prípade je najlepšie vhodiť ich do komunálneho odpadu.

Bezpečné pre nás nemusí znamenať bezpečné pre životné prostredie

Na trhu existuje veľké množstvo kozmetických produktov, v ktorých sa človek môže ľahko stratiť. Skvelým vodítkom je preto sledovať zloženie týchto produktov a vyhnúť sa látkam, ktoré môžu negatívne pôsobiť na naše životné prostredie. Týchto 5 bežných zložiek, ktoré stále obsahujú niektoré kozmetické produkty, patria k tým najhorším.

Oxybenzone a octinoxate sú látky, ktoré môžu obsahovať produkty na opaľovanie. Tieto chemikálie filtrujú a absorbujú UV svetlo, blokujú slnečné žiarenie a predlžujú dobu, ktorú človek môže stráviť na slnku. Tiež sa však vyplavujú do okolitej vody, čo spôsobuje vážne poškodenie koralov, bielia ich a znižujú ich odolnosť v súvislosti s klimatickými zmenami. Od začiatku tohto roka preto Havaj zakázal predaj a distribúciu opaľovacích krémov s týmito látkami.

Triclosan

Antibakteriálna zložka vyskytujúca sa v zubnej paste, šampónoch, mydle či antibakteriálnych prípravkoch, ktorá je toxická pre vodné baktérie a má negatívny vplyv na riasy a niektoré morské živočíchy.

Parabény

Obrovský podiel parabénov smeruje priamo do oceánov a nepriaznivo vplýva na všetky morské cicavce. Vyhnúť sa im je dnes relatívne jednoduché, pretože sa im vyhýbajú už aj samotné kozmetické firmy, no stále sa v niektorých produktoch môžu objaviť.

Mikroplasty

Aj v kozmetike vieme nájsť zbytočné mikroplasty a jej používaním ohroziť podmorský život. Drobné plastové čiastočky môžu totiž končiť v našich riekach a oceánoch a prispievať tak k zbytočnému znečisťovaniu. V zložení by sme sa preto mali vyhnúť látkam ako polyetylén, polypropylén, polyetyléntereftalát, polymetylmetakrylát, či polytetrafluóretylén.

Článok sme vám priniesli vďaka spolupráci s občianskym združením Upracme Slovensko, ktoré každoročne organizuje Svetový čistiaci deň na Slovensku. Okrem toho sa venuje edukácii verejnosti o správnom nakladaní a prechádzaní odpadu. Aktuálne infografiky nájdete aj na Facebooku UpracmeSlovensko.sk.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.