Klimatické zmeny: Čo hrozí budúcim generáciám?

Klimatické zmeny spôsobené globálnym otepľovaním a ľudskou nedbanlivosťou sú čoraz výraznejšie. Čomu budú musieť čeliť budúce generácie? Môžeme nelichotivé vyhliadky ešte zmeniť? 

Zmena klímy ovplyvňuje ľudí aj prírodné ekosystémy na celom svete. Globálne otepľovanie sa už nedá ďalej popierať. Aby sme vývoj udalostí ovplyvnili, nestačí už len nenakupovať vodu v plastových fľašiach či vymeniť plastové kryty za drevené obaly na mobily. Potrebné je systémové riešenie a zmena spôsobu nášho života.

Čo nás v budúcnosti pravdepodobne čaká?

Roztápanie ľadovcov a vyššia hladina morí aj oceánov

Smutným faktom je, že globálne otepľovanie spôsobuje nadmerné roztápanie ľadovcov i trvalo zaľadnených plôch. S tým spojené zvyšovanie teploty robí problémy zvieratám žijúcim v polárnych oblastiach.

Úbytkom ľadu sa mení prostredie, na ktoré boli zvyknuté, a ktoré im poskytovalo dostatok potravy. Niektorým druhom dokonca hrozí vyhynutie. Ľadové medvede a polárne líšky patria k jedným z najohrozenejších cicavcov.

Mnohé živočíchy, pre ktoré bol ľad doteraz akousi bariérou, majú odrazu možnosť presúvať sa. Ak sa však dostanú do prostredia, kam prirodzene nepatria, môže sa zvýšiť riziko vzniku a prenosu nových infekčných chorôb. Tie pre nich môžu mať až smrteľné následky.

zdroj: unsplash.com

Roztápanie ľadovcov však neovplyvňuje len život za polárnym kruhom. Aj v Európe budeme musieť čeliť následkom klimatických zmien. Hladina morí a oceánov bude stúpať, čo sa v budúcnosti stane veľkým problémom pre obyvateľov prímorských oblastí.

Extrémy počasia

Už teraz na vlastnej koži zažívame, ako výrazne sa počasie zmenilo. Zimy už nie sú také, ako kedysi, a horúčavy prichádzajú v neúnosných vlnách. Počasie je oveľa premenlivejšie, z čoho nie sme zmätení len my, ale aj samotná príroda. Dokonca nám hrozí, že o niekoľko desaťročí prídeme pre teplotné zmeny aj o niektoré druhy stromov a rastlín. Tie sa totiž nezvládnu adaptovať na nové podmienky a teplotné pásmo.

Pripraviť sa musíme aj na oveľa extrémnejšie výkyvy počasia. Vlny horúčav budú ešte častejšie, čo prinesie väčšie suchá a vyššie riziko lesných požiarov. Oblasť Stredomoria bude v letných mesiacoch ešte vyprahnutejšia a sever Európy zase v zime potrápia pravidelné záplavy. Tie spôsobí nadmerné zvýšenie vlhkosti.

Sucho negatívne ovplyvní aj život v rozvojových krajinách, kde je pitná voda tou najcennejšou komoditou. Ľudia sa budú musieť sťahovať, aby dokázali prežiť.

zdroj: unsplash.com

Môžeme klimatickú krízu zvrátiť?

Niektorým následkom klimatických zmien sa už nevyhneme, no k ich zmierneniu môže svojou troškou prispieť každý z nás. Čo môžeme spraviť?

  • Uvedomme si, že klimatická kríza je skutočný problém a nielen vymyslená rozprávka na strašenie ľudí.
  • Nemyslime len na naše pohodlie, ale aj na budúcnosť ďalších generácií.
  • Naučme sa žiť udržateľnejšie. Nakupujme menej zbytočností a podporujme lokálnych výrobcov. 
  • Cestujme ekologickejšie. Snažme sa viac využívať verejnú dopravu ako auto.
  • Rozprávajme sa o klimatickej kríze aj s tými najmenšími. Učme ich, ako triediť odpad či ako sa správať k prírode tak, aby ešte viac netrpela. 

Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky