Mrakodrap The Empire State Building je teraz poháňaný veternou energiou

Spoločnosť, ktorá vlastní budovu The Empire State Building, oznámila, že uskutočnila nákup veternej energie od spoločností Green Mountain Energy a Direct Energy. Trojročná dohoda o nákupe energie zahŕňa aj ďalších 13 výškových a kancelárskych budov vo vlastníctve spoločnosti Empire State Realty Trust, čo z nej robí najväčšieho vlastníka komerčných nehnuteľností s obnoviteľnou energiou v USA.

Podľa tlačovej správy, ktorú priniesol denník The Washington Post bude prechod na veternú energiu viesť k úspore 204 miliónov kilogramov oxidu uhličitého, čo sa rovná emisiám, ktoré vyprodukujú všetky taxíky v New Yorku za jeden rok. Jednou z najťažších úloh je práve dekarbonizácia budov, najmä tých starších, medzi ktoré patrí aj The Empire State Building. Prechod na veternú energiu je očakávaný krok aj po tom, ako spoločnosť minulý rok oznámila modernizáciu priestorov, okien, až po inštaláciu LED svetiel na jej slávnej veži, čo viedlo k zníženiu uhlíkovej stopy o 40%.


Prečítajte si tiež:
Čo je to uhlíková stopa?
Ministerstvo životného prostredia predstavilo kalkulačku individuálnej uhlíkovej stopy


„Pokračujeme v presadzovaní nášho záväzku k riešeniam, ktoré znižujú náš vplyv na životné prostredie,“ uviedla vo vyhlásení Dana Robbins Schneider, hlavná viceprezidentka a riaditeľka pre energetiku a udržateľnosť v Empire State Realty Trust. „Naši nájomníci teraz pracujú v kanceláriách neutrálnych z hľadiska uhlíka.“

Nákup čistej energie neznamená, že veterné turbíny budú dodávať energiu priamo do budovy ESB. Na základe zmlúv s dodávateľmi sa ekvivalentné množstvo spotrebovanej elektriny v The Empire State Building a v ďalších 13 budovách, vyrobí z vetra a nasmeruje do solárnych a veterných zariadení v Texase. Takto to funguje takmer u všetkých nákupcov zelenej energie. Pokiaľ nečerpáme energiu priamo zo solárnych panelov alebo veterných turbín na svojom vlastnom pozemku, nákup energie z obnoviteľných zdrojov jednoducho znamená, že platíme za to, aby sa táto energia mohla niekde vyrábať a na týchto miestach nahrádzať energiu pochádzajúcu z fosílnych palív.

Podľa správy U.S. Energy Information Administration (EIA) je vietor v USA najpoužívanejším obnoviteľným zdrojom energie, ktorý v minulom roku generoval asi 9 percent elektrickej energie v krajine. V roku 2019 štát New York prijal legislatívu, v ktorej sa zaviazal, že do konca tohto desaťročia pokryje 70% svojich energetických potrieb obnoviteľnými zdrojmi.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky