Na koralových útesoch sme závislí všetci, prvá mapa na svete monitorujúca ich stav je dostupná online

Klimatické zmeny sú jedným z veľkých problémov, ktorým musia čelia aj koralové útesy. Práve tie zohrávajú pre našu planétu zásadnú úlohu, od zabezpečenia potravinovej dostatočnosti, ochrany pobrežia až po podporu morskej biodiverzity oceánov. Vôbec prvá satelitná mapa s vysokým rozlíšením plytkých koralových útesov na svete dáva možnosť pozorovať zmeny, ktoré sa na morskom dne odohrávajú a pomôcť tak chrániť koralové útesy.

Allen Coral Atlas je prevratný nástroj na ochranu koralov prevádzkovaný Arizonskou štátnou univerzitou a vyvinutý v spolupráci s vedcami z oblasti koralových útesov, univerzitami, mimovládnymi organizáciami a súkromnými subjektmi. Politici, ochrancovia prírody a široká verejnosť môžu nástroj použiť na pozorovanie zmien a ochranu svetových koralových útesov v čase, keď sú čoraz viac ohrozené klimatickou krízou a rozvojom pobrežia.

Tímová práca stoviek výskumníkov

Atlas je výsledkom troch rokov práce, viac ako 450 výskumných tímov a takmer dvoch miliónov satelitných snímok. Bol pomenovaný po zosnulom spoluzakladateľovi spoločnosti Microsoft a filantropovi Paulovi Allenovi, ktorý bol prvým podnecovateľom vzniku projektu.

Satelitné snímky s vysokým rozlíšením poskytuje a pravidelne aktualizuje spoločnosť Planet. Arizonská štátna univerzita obrázky vyčistí a Univerzita Queensland používa regionálne údaje na generovanie rôznych mapových vrstiev. National Geographic Society školí ochrancov prírody v tom, ako najlepšie používať mapu a spoločnosť Vulcan financuje webovú stránku, ktorá mapu sprístupňuje.

Nástroj Allen Coral Atlas

Významný miľník v mapovaní koralových útesov

Doposiaľ bolo iba 25 percent svetových útesov zmapovaných pomocou obrázkov s vysokým rozlíšením a neexistoval žiadny konzistentný proces mapovania. Mapa však prichádza v kľúčovom momente aj pre svetové koralové útesy a ekosystémy a ľudské spoločenstvá, ktoré sú od nich závislé. Vedcom a ochrancom prírody tak výrazne pomôže pri plánovaní morských chránených oblastí.

Okrem toho, že Atlas pomáha určiť, ktoré časti útesov zachovať, možno ho použiť aj na určovanie, kde obnoviť koralové útesy. Geomorfná vrstva mapy preto zobrazuje fyzické a geologické obrysy útesu a možno ju použiť na určenie najlepšieho miesta na výsadbu nových koralov vypestovaných v pobrežných škôlkach.

Jediným obmedzením nástroja je hĺbka. Súčasná satelitná technológia, dokáže „preraziť morskú vodu“ len do hĺbky asi 15 metrov.

Monitorovanie bielenia koralových útesov

Nástroj Allen Coral Atlas obsahuje aj systém monitorovania bielenia koralov, ktorý sa aktualizuje každých pár týždňov, aby informoval používateľov, kedy časť útesu alebo celý útes môže byť ohrozený procesom bielenia. Tento proces môžeme pozorovať čoraz častejšie a je do veľkej miery spôsobený zahrievaním oceánov. Monitorovací systém tiež umožňuje ochrancom prírody zistiť, ktoré časti útesu môžu byť náchylné na bielenie a kde je nová výsadba koralov riziková.

Očakáva sa, že sa nový nástroj pre monitorovanie koralových útesov stane ešte dôležitejším, keďže sa krajiny budúci rok zídu na summite OSN o biologickej diverzite v čínskom Kunmingu. Jedným z výsledkov summitu má byť dohovor o ochrane 30 percent pôdy a vody do roku 2030.


Súvisiace články


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.