BLOG: Nástup na materskú dovolenku a zero-waste. Dá sa to vôbec skĺbiť?

Téma „zero-waste“ médiami koluje už niekoľko rokov, ale stále sa zdá akoby dieťa a minimum odpadu spolu tvorili nereálnu kombináciu. Ako nastávajúca mamička, ktorá už niekoľko rokov žije s ideou zero-waste a občasného minimalizmu, som sa pokúsila pripraviť sa na príchod dieťaťa čo najekologickejšie.

1. Látkové plienky

Ak ste aspoň trochu naklonení ekológii, tak určite viete, akú záťaž predstavujú „klasické“ plienky pre životné prostredie. Našťastie je dnes veľkým hitom návrat k látkovým plienkam, na aké pamätajú ešte naše mamy. Ak však nie ste fanúšikom žehlenia a vyvárania, mám pre vás dobrú správu – aj látkové plienky za posledných 30 rokov prešli úžasným vývojom a sú vyrobené z materiálov citlivých k vysokým teplotám. Takže ich stačí vyprať na bežných 60°C a len nechať preschnúť. Okrem bavlny je dnes v ponuke aj bambusové vlákno, fleese, vlna či nepremokavé plienky s tzv. PUL vrstvou. Ak sa obávate, či je látkovanie pre vás to pravé, stačí si na začiatok kúpiť len pár kusov z každého typu a po príchode dieťatka z pôrodnice vyskúšať, čo vám najviac vyhovuje. Ak by ste aj používali látkovky len na doma, úspora jednorazových plienok bude značná. Navyše si týmto spôsobom nachystáte plienkovú výbavu aj pre prípadné ďalšie dieťa.

2. Jednorazové potreby

Jednorazové plienky, obrúsky na jedno použitie, vzorky kozmetiky, podložky na prebaľovanie… Na prvý pohľad by sa zdalo, že bábätko potrebuje všetko a veľa. Skutočnosť je však iná a väčšinu takýchto výrobkov viete nahradiť ekologickejšími alternatívami. Ak sa to zhoduje s vašimi predstavami po narodení dieťaťa, neváhajte nahradiť obrúsky čistou vodou, kozmetiku prírodným detským mydlom, jednorazové podložky látkovými a podobne. Pre mamičky existujú aj látkové vložky do podprsenky na zachytávanie vytekajúceho mlieka.

3. Nákupy z druhej ruky

Hoci väčšina rodičov chce mať pre bábätko všetko nové a v najlepšej kvalite, nemusí to byť vždy tá najlepšia voľba. Ak chcete ušetriť zbytočné výdavky a podporiť kolobeh už použitých vecí, môžete skoro celú výbavičku vrátane kočíka, postieľky a oblečenia kúpiť z druhej ruky. Využite bazáre, odkúpte veci od priateľov či známych a dajte im druhú šancu na život. Zároveň tým eliminujete odpad z obalov, cenoviek a účtov.

4. Odmietajte

Nedovoľte, aby sa vaša domácnosť príchodom dieťaťa zmenila na skladisko vecí, ktorých sa príbuzní roky túžili zbaviť. Ak viete, že niečo nepotrebujete alebo to neplánujete používať, ponúkané veci bez výčitiek svedomia jednoducho odmietnite. Ak si nie ste istá, či niečo budete alebo nebudete potrebovať, môžete sa poradiť so skúsenejšou kamarátkou a prípadne si neskôr výrobok dokúpiť. Ak je to v súlade s vaším presvedčením, odmietnite aj obchodmi preplnené zbytočnosti, ktoré vaše dieťa bude „nevyhnutne potrebovať“. Ponuka na trhu je dnes obrovská a obzvlášť mladé neskúsené mamičky môžu ľahko podľahnúť taktikám predajcov podsúvajúcim im v podstate zbytočný tovar.

5. Kupujte ľahko recyklovateľné alebo opätovne použiteľné výrobky

Sklené dojčenské fľaše miesto plastových; vanička, ktorú viete neskôr využiť ako box na hračky; zimprovizovaná hracia deka pre dojčiatko.. Už pri kúpe myslite na to, či môžete neskôr tovar posunúť ďalej do dobrých rúk, začleniť do vašej domácnosti dlhšie ako na ako pár mesiacov alebo zrecyklovať ak prestane fungovať. Nedá sa to pri všetkých výrobkoch, ale aj drobnosť pomôže vášmu rozpočtu a v konečnom dôsledku aj planéte.

6. Veďte deti k ekologickejšiemu životnému štýlu

Toto beriem ako investíciu do budúcna, hoci ešte deti nemám. Verím však, že ak sa dieťa od malička pohybuje v domácnosti, kde sa triedi odpad, kde sa nepoužívajú slamky, vatové tyčinky a tampóny, a kde sa veci opravujú miesto ich vyhadzovania, budú to brať ako normálnu vec, ktorá patrí k životu a ešte o tom aj možno poučia kamarátov v škole.