Petra Slezáková, priekopníčka zero waste na Slovensku, nám porozprávala o svojich začiatkoch, ale aj o tom, kde čerpá životnú energiu

Téma zero waste sa v médiách stáva čoraz diskutovanejšou, má svojich zástancov, ale aj „hejterov“. O tom, čo znamená žiť zero waste, aké sú jeho zásady a ako s ním začať, sme sa porozprávali s Petrou Slezákovou.

Petru Slezákovú možno označiť za priekopníčku zero waste životného štýlu na Slovensku. Jej inšpiráciou sa stala Francúzka Bea Johnson, ktorá si ju získala svojou prednáškou a jej životný štýl mal nový, jasný smer. Má vlastný blog o zero waste, venuje sa prednáškam, organizuje workshopy s cieľom inšpirovať ľudí a podeliť sa o svoje skúsenosti.

Na začiatok nám prezraďte, čo si pod slovami „zero waste“ máme predstaviť?

Zero waste pre mňa znamená život bez odpadu a bez plytvania. Snažím sa žiť tak, aby som minimalizovala obsah svojho smetného koša, neplytvala prírodnými zdrojmi a zanechávala čo najmenšiu ekologickú stopu.

Aká je filozofia zero waste?

ODMIETNI, ZREDUKUJ, ZNOVU POUŽI, ZRECYKLUJ a SKOMPOSTUJ

Prečo sa dať na zero waste a ako začať?

Priemerný Bratislavčan vyprodukuje 502 kg odpadu ročne. Z toho sa zrecykluje iba 30%. Viac ako 60% odpadu na Slovensku končí na skládke. Tu sa z neho môžu uvoľňovať nebezpečné látky do vzduchu, pôdy a podzemných vôd. A navyše sa zo skládok uvoľňuje metán, ktorý je 20x silnejší skleníkový plyn ako CO2. Naša planéta je pokrytá skládkami a oceány sú plné plastov. Plasty sa už dostali aj do potravinového reťazca a pitnej vody a štúdie ich dlhodobého vplyvu na človeka zatiaľ neexistujú. Ďalším problémom je neobnoviteľnosť prírodných zdrojov. Máme ich obmedzené množstvo a nepremyslene ich používame na výrobu jednorazových vecí alebo vecí s krátkou životnosťou a nízkou alebo takmer žiadnou opraviteľnosťou. Dizajnujeme veci pre skládku.

Je na nás, jednotlivcoch, aby sme sa z tohoto začarovaného kruhu vymanili. Prestaňme nepremyslene míňať svoje peniaze na jednorazové veci, zamýšľajme sa nad svojou nadspotrebou a odpadom, ktorý produkujeme. Je veľmi jednoduché prestať vytvárať zbytočný odpad. Začnime si na nákup nosiť látkovú tašku a látkové sieťky na zeleninu, ovocie a pečivo. Nosme si so sebou fľašu s vodou z vodovodu, aby sme si nemuseli kupovať stále dokola nové PET fľaše. Obrovské množstvo zbytočnej kozmetiky môžeme nahradiť prírodným mydlom, ktoré sa často predáva bez obalu. Dokáže s prehľadom nahradiť sprchový gél, tekuté mydlo, šampón, kondicionér, odličovač a čistiace emulzie na tvár a dokonca aj penu na holenie. Namiesto čistiacich prostriedkov s diskutabilným zložením môžeme kúpeľňu vydrhnúť obyčajnou sódou bikarbónou. Šetríme tak peniaze a aj prírodu, lebo nevypúšťame chemicky znečistenú vodu do kanalizácie. A ani nám to pri čistení nedráždi oči, sliznicu a pokožku. A hlavne: zamýšľajme sa pri každom nákupe! Pýtajme sa samých seba „Naozaj to potrebujem? Čo sa stane, ak si to dnes nekúpim? Ako to bolo vyrobené? Stojí to za tie vyplytvané prírodné zdroje?“ Človek zrazu zistí, že k šťastnému životu vôbec nepotrebuje nakupovať a obklopovať sa stále novými vecami. Že dobrovoľná skromnosť dáva viac zmysel, než život v zdanlivom luxuse.

Aké boli vaše začiatky so zero waste?

Nebola som vždy taký environmentálny nadšenec. Bola som priemerná žena, ktorá sa síce snažila zdravo žiť, ale mojím jediným merítkom bolo zdravie mojej rodiny. Zdravím mojej planéty som sa nijak špeciálne nezaoberala. Áno, triedila som papier, plasty a sklo. A myslela som si, že to stačí. Jedného dňa som pri bezcieľnom browsovaní natrafila na krátky dokumentárny film z dieľne Story of Stuff, ktorý hovorí o súčasných problémoch konzumnej spoločnosti a jej environmentálnom dopade tak polopatisticky až ma tak trošku vydesil. Začala som si k tej téme googliť, aby som sa dozvedela viac detailov a vtedy som narazila na pojem Zero Waste. Nuž a po vzhliadnutí inšpiratívnej prednášky Bei Johnson (kráľovnej Zero Waste) už nebolo cesty späť. Zrazu som všade videla odpad a plytvanie a už som nechcela byť toho súčasťou. Úplne som prestala používať jednorazové veci, začala som kompostovať a snažila som sa nakupovať bez zbytočných obalov. A dala som si (ne)nákupnú výzvu na textil. Rozhodla som sa, že oblečenie si kúpim až keď budem niečo konkrétne naozaj potrebovať. Nakoniec prešli viac ako dva roky, kým som vstúpila do prvého second handu, aby som si kúpila prechodnú bundu.


Máte vytýčené ciele, kam by ste sa chceli posunúť, možno niečo nové vyskúšať?

Rada by som vyskúšala domácu výrobu tofu a tempehu. Zatiaľ ich neviem kúpiť bez obalu a vákuové balenie týchto výrobkov je nerecyklovateľný plast. Snažím sa stravovať čisto na rastlinnej báze a tieto výrobky by mi mohli trošku ozvláštniť jedálniček.

Zapájate sa do mnohých projektov. Robíte aj prednášky a workshopy na tému Ako žiť bez odpadu, kde vás môžeme najbližšie stretnúť?

Aktuálny zoznam mojich prednášok pre verejnosť nájdete vždy na facebook stránke Zero Waste Slovakia. Najbližšie sú to:

1.6.2019: Lučenec, Vegánsky piknik v mestskom parku
4.6.2019: Levice, Medulienka – materské centrum
10.6.2019: Malacky, Vánok – materské centrum
11.6.2019: Košice, Bankové bloky

Ste neskutočne energická žena, kde beriete energiu?

Momentálne ma moja práca veľmi napĺňa a baterky mi nabíja vedomie, že to čo robím má zmysel. Po 14 rokoch sedenia za počítačom v bankovníctve je to pre mňa obrovská zmena a naozaj si to užívam. A veľkú rolu podľa mňa zohrala aj zmena životného štýlu. Vďaka zero waste som sa začala oveľa zdravšie stravovať. Keď sa totiž snažíte nakupovať potraviny bez obalu, tak zrazu zistíte, že vám z jedálnička vypadli všetky polotovary a priemyselne spracované potraviny. Nakupujem iba základné potraviny ako strukoviny, obiloviny, semiačka, orechy a samozrejme kopec čerstvej zeleniny a ovocia od farmárov na trhu. Kvôli obrovskej ekologickej stope živočíšnej výroby som postupne prestala jesť mäso a obmedzila som mliečne produkty. A myslím si, že môjmu organizmu táto zmena veľmi svedčí.

Mnohí označujú zero-waste iba za rozmar dnešnej doby. Ako vnímate takýchto ľudí?

Áno, niekto to môže vnímať iba ako súčasný trend. Už sú toho plné médiá a niekedy mám pocit, že zero waste už tečie aj z kohútika 😊 Ja na to môžem povedať iba to, že vďaka bohu za takéto trendy. Je úžasné, že sa téma minimalizácie odpadu stala sexy témou, ktorá je zaujímavá aj pre veľké denníky a TV stanice. Verím, že keď raz človek začne o tejto téme rozmýšľať a otvoria sa mu oči, tak sa už nikdy nevráti k svojmu starému štýlu života.

A pár Vašich milých slov na záver pre ľudí, ktorí sa ešte len chystajú na cestu zero waste alebo už podľa nej žijú:

Tá “Nula” v pojme Zero Waste môže znieť desivo a nereálne. Ale netreba sa toho báť, ono to vôbec nie je také ťažké. Stačí si osvojiť päť základných pravidiel Zero Waste životného štýlu (5R: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle & Rot). Myslite na to, že cieľom nie je nulový odpad, ale samotná cesta k minimalizácii odpadu. Pekne krok za krokom. Táto planéta nepotrebuje zopár nadšencov, čo zmestia svoj ročný odpad do zavaraninovej fľaše. Potrebuje aby každý z nás urobil aspoň trošku. Ak každý z nás zredukuje svoju spotrebu a svoj odpad o 20%, tak máme vyhraté. Pretoža neexistuje Planéta B.

Foto titulka: Martina Juríčková

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.