V rámci akcie Čisté vody v oblakoch vyčistili potápači 13 tatranských plies, z ktorých vytiahli 53,5 kg odpadu

Sprísnené celoštátne opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu dali stopku aj tradičnej akcii Čisté vody, v rámci ktorej sa potápači vždy na jeseň ponárali pod hladinu vybraných tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne. Vysokohorské jazerá však neostali nevyčistené, dobrovoľníci ich upratovali na individuálnej báze.

V rámci akcie Čisté vody v oblakoch vyčistili potápači tento rok trinásť tatranských plies, z ktorých vytiahli dokopy 53,5 kilogramov odpadu. Počas leta sa postupne zanorili do vytypovaných vysokohorských jazier nielen vo Vysokých Tatrách, ale takisto aj v Roháčoch. Okrem množstva starých hrdzavých konzerv, fliaš od alkoholu či igelitov vylovili napríklad aj zvyšky rôznych železných konštrukcií. „Medzi kuriózne úlovky možno zaradiť rozbitý solárny panel, nachádzajúci sa v sedimente jedného zo Žabích plies, fľašu s petrolejom, ktorá si odležala v Malom Hincovom plese asi pol storočia a tiež dron z Popradského plesa,“ konkretizuje Pavol Kráľ, dlhoročný koordinátor akcie Čisté vody, ktorej súčasťou sú aj Čisté vody v oblakoch.

Potápači nevynechali ani niektoré z plies, ktoré upratujú rok čo rok v rámci akcie Čisté vody. Uplynulý víkend sa členovia Potápačského klubu Piccard Senec zanorili pod hladinu Velického, Popradského a Nového Štrbského plesa, odkiaľ vytiahli dokopy šesť kilogramov neporiadku.

https://www.facebook.com/lesytanap/posts/2658673001064463

Od roku 1994, kedy sa do čistenia tatranských plies pustili dobrovoľníci po prvýkrát, sa z ich dna podarilo vyloviť celkovo 7 028 kilogramov odpadu.

Akcia Čisté vody, ktorej organizátorom sú od roku 2005 Štátne lesy TANAP-u, mala byť podobne ako každú jeseň súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Ten mal však pre sprísnené protipandemické opatrenia tento rok iba virtuálnu podobu. Od spomínaného roku sú v réžii Štátnych lesov TANAP-u aj Čisté vody v oblakoch, v rámci ktorých potápači čistia odľahlejšie a vyššie položené plesá formou pravidelných individuálnych akcií.

Zdroj: TS/Štátne lesy TANAPu


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko