Praktické príklady ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť tak našej planéte

Aj keď si častokrát môžeme pripadať malí pri tak veľkých pojmoch ako globálne otepľovanie a zvýšená koncentrácia oxidu uhličitého, existuje viacero možností, ktoré môžeme pri našich každodenných rozhodnutiach spraviť. Vzorec je jednoduchý, vyššia koncentrácia CO2 v našej atmosfére zapríčiňuje vyššie priemerné teploty, globálne otepľovanie a zmeny v podnebí. Ktoré činnosti môžeme teda v našich životoch zmeniť a ako tým ovplyvníme našu ekologickú stopu?

Peši, autom, hromadnou dopravou?

Jednou z najefektívnejších činností, v rámci ktorých začať premýšľať o znižovaní svojej uhlíkovej stopy, je zamyslieť sa nad tým ako často, akým spôsobom a kam cestujeme.

V niektorých situáciách je naozaj ťažké hľadať alternatívy pre dopravu a dovoliť si nechať naše auto odparkované doma. Naopak zas v rámci niektorých činností je naozaj zbytočné naštartovať a vydať sa napríklad na nákup do niekoľko pár metrov vzdialeného obchodu autom. Je to skôr o našej pohodlnosti, ako o potrebe. Jednou z výhod, prečo sa na nákup vybrať peši, je aj fakt, že ak ideme na nákup bez auta, nakúpime len tovar, ktorý naozaj potrebujeme a vyhneme sa tak impulzívnemu nakupovaniu. Nakúpime len to, čo odnesieme a pohybom spravíme aj niečo pre svoje zdravie.

Rýchle eko tipy pre šoférov

  • Pravidelne doprajme nášmu autu servis a udržujme ho v dobrom technickom stave.
  • Nízky tlak v pneumatikách zvyšuje spotrebu auta, správne nahustené pneumatiky tak môžu znížiť emisie.
  • Nedupme bezhlavo na plynový pedál a snažme sa o plynulý štýl jazdy.
  • Udržujme si v aute poriadok a nevozme zbytočne ťažké veci. Zvyšujeme nimi spotrebu.
  • Neseďme v aute sami, zdieľajme voľné miesto v našom aute. Takto rozdelíme emisie medzi počet ľudí v aute.
  • Všímate si drobné písmená v reklame na autá, kde výrobcovia informujú o množstve produkovaného CO2 na 100 km? Ak sa budete rozhodovať nad kúpou nového auta, skúste sa okrem priemernej spotreby a iných technických parametrov, zamerať aj na tento údaj.

Na tanieri

Jednou z ďalších oblastí, v ktorej môžeme znížiť našu uhlíkovú stopu, je zaujímať sa o to, čo máme na našom tanieri. Odborníci zastávajú názor, že práve zníženie konzumácie mäsa a najmä červeného mäsa, môže výrazne ovplyvniť našu uhlíkovú stopu. Túto teóriu podporuje aj fakt, že pri produkcii červeného mäsa sa spotrebováva veľa krmiva a vody. Navyše hovädzí dobytok tiež uvoľňuje emisie ďalšieho skleníkového plynu metánu. Podľa odhadov sa pri produkcii hovädzieho mäsa uvoľňujú takmer 3 kg oxidu uhličitého na porciu. Pre porovnanie pri produkcii strukovín, ryže, či zemiakov, hovoríme o množstve 200g na jednu porciu.

Pokiaľ ide o potraviny, väčšina emisií skleníkových plynov sa vyskytuje skôr pri výrobe ako pri preprave, ale stále zostáva dôležité aj to, odkiaľ jedlo na našom tanieri pochádza. Uprednostnime lokálne potraviny a potraviny vypestované na Slovensku. Znížime tak uhlíkovú stopu vzniknutú počas ich transportu.

Prečítajte si tiež:

Na nákupoch

Podľa skúseností ide najviac peňazí z nášho rodinného rozpočtu do stravy. A práve tu vieme ušetriť našu uhlíkovú stopu najviac. O uprednostňovaní bezmäsitej stravy sme písali vyššie. Skúsme sa v tomto bode zamyslieť skôr nad tým, či potraviny, ktoré kupujeme, musíme nakupovať balené. Obal plní ochrannú funkciu potravín, ale častokrát ide o jednorazový účel a po kúpe sa z neho stáva odpad. Perfektnou alternatívou a cestou je nakupovanie v bezobalových obchodoch. Z potravín tu nájdeme v ponuke predovšetkým všetko, čo sa sype (ryža, cestoviny, múka, strukoviny, oriešky, sušené ovocie, vločky), ale aj rôzne oleje (napr. repkový, slnečnicový, či makový), ocot, čaje aj kávu. Nakúpime aj čapovanú drogériu, kozmetiku a ekologickejšie varianty domácich potrieb ako lufu, prateľné utierky, voskové obrúsky, zubné kefky, či zubné pasty a nákupné vrecká.  

Aj tu platí jednoduché pravidlo, NAKUPOVAŤ MENEJ. Zamyslime sa, či danú vec, ako napríklad novú vŕtačku alebo sezónne vybavenie využijeme aj viackrát a či si ich radšej nemôžeme požičať.

Prečítajte si viac o nakupovaní v bezobalovom obchode:
Prečo sa tešiť na nákup v bezobalovom obchode a čo všetko v ňom nájdeme?

Bezobalový obchod PACK-LESS v Trnave

Oblečenie

Rýchlo, lacno, neudržateľne, v nadprodukcii, takto by sme mohli definovať súčasný stav fast fashion. Rýchlej módy, ktorej „butiky“ tvoria veľké percento našich nákupných centier. Americké finančné noviny Businessinsider uverejnili článok, v ktorom uvádzajú zoznam environmentálnych vplyvov fast fashion na naše životné prostredie. Najviac šokujúce číslo vyplývajúce z článku súvisí s emisiami: módny priemysel je zodpovedný za 10 percent celkového množstva oxidu uhličitého emitovaného ľuďmi a zároveň je druhým najväčším znečisťovateľom vody na svete a zodpovedá za 20% celosvetovej kontaminácie vody.  

Protipól k fast fashion predstavuje slow fashion, teda pomalá móda, ktorá hlási návrat predovšetkým ku kvalite a udržateľnosti. Pracuje s materiálmi, ktoré nezaťažujú naše životné prostredie, recykluje staré materiály a zároveň hľadá alternatívy a vyvíja nové udržateľné alternatívy. 

Ak vás zaujala téma slow fashion, odporúčame vám prečítať si tieto články:

Tipy pre zníženie uhlíkovej stopy pri nakupovaní

  • Na nákupy si nosme vlastnú tašku a sieťky na ovocie či zeleninu.
  • Uprednostnime lokálne výrobky a pestovateľov.
  • Ak sa nevieme vzdať mäsitých výrobkov, skúsme si jeden-dva dni v týždni vyhradiť na bezmäsitú stravu.
  • Požičajme si veci či náradie, ktoré nepotrebujeme vlastniť.
  • Zvážme nakupovanie v second handoch.
  • Darujme staré oblečenie. Prípadne si zo starého oblečenia môžem šikovnými rukami vyrobiť nový kúsok. Útulky pre zvieratá sa určite potešia starým dekám, či uterákom.
  • Podporme šikovných slovenských slow fashion návrhárov

Drobné zmeny v našej domácnosti

  • Skontrolujme stav okien a dverí, cez ktoré môže unikať teplo.
  • Už o jeden stupeň znížené vykurovanie nám môže ušetriť náklady na energie a tým uhlíkovú stopu našej domácnosti.
  • Vypnime svetlá a zariadenia zo zásuviek, ale aj mobil po nabití.
  • Vymeňme klasické žiarovky za LED svietidlá.
  • Pri výbere nového spotrebiča sa orientujme podľa jeho energetickej náročnosti, pomoc nám poskytne energetický štítok, ktorým musí byť vybavené každé zariadenie.
  • Redukujme a trieďme odpad.
  • Kompostujme.
  • Podporme zber papiera pre deti do školy.

Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.