Prečo sa tešiť na nákup v bezobalovom obchode a čo všetko v ňom nájdeme?

Chuť redukovať to obrovské množstvo jednorazových obalov, ktoré skončí po použití v odpade, motivuje stále viac ľudí k nákupu bezobalovo. Zodpovednosť za svoje každodenné rozhodnutia nesieme každý sám. Ak chceme meniť našu domácnosť a náš život na ekologický, tak bezobalový obchod je to pravé miesto, kde začať.

Majitelia bezobalových obchodov

V rámci prieskumu, ktorý sme si spravili, väčšinu bezobalových obchodov vlastnia bežní ľudia, ktorých spája niečo úžasné. Chuť, odvaha a záujem o stav našej planéty. Všetky tieto tri atribúty spĺňa aj Linda, majiteľka bezobalového obchodu PACK-LESS v Trnave, ktorá nám pomohla pripraviť tento článok: „Cítila som, že aj napriek tomu, že som svoje vlastné zvyky a spôsoby konzumného života zmenila, stále je to málo a treba tú zodpovednejšiu cestu predstaviť čo najviac ľuďom a ukázať im, že aj maličká zmena má význam a zníženie záťaže, ktorú valíme na prostredie, je naozaj oveľa jednoduchšie, než by sa mohlo zdať“. Je milé tiež vidieť, že sa majitelia navzájom nevnímajú ako konkurencia. Spoločne sa snažia priniesť nám iný pohľad na nakupovanie a niečo nás zároveň aj naučiť.

PACK-LESS Trnava

Čo si so sebou priniesť na bezobalový nákup?

Bez trochu prípravy sa nakupovanie v bezobalovom obchode nezaobíde. Ak plánujeme nákup čapovanej drogérie, tak vynikajúcou možnosťou je priniesť si so sebou plastovú nádobu, ktorú máme doma (napr. plastový obal alebo fľašu z tekutých mydiel, pracích prachov alebo kozmetiky). Pre sypané potraviny je ideálne textilné či papierové vrecko alebo taška, hoc aj sklenená dóza napríklad z kávy. „Napriek predstave, že pred vstupom do bezobalového obchodu treba mať so sebou kopu sklenených či plastových nádob, ktoré vám zaberú celý kufor, nie je tomu tak. Môžete prísť naozaj s akýmkoľvek sáčikom, či obalom, ktorý doma nájdete“, radí Linda. Aj keď sa ocitneme na prahu bezobalového obchodu tak povediac bez ničoho, obchodníci si s nami poradia. Stále však platí staré známe „využi, čo doma máš“.

Čo všetko tu nájdeme?

Ponuka produktov je široká a zároveň sa sústreďuje na tie produkty, ktoré reálne potrebujeme. Cieľom nie je vyvolať potrebu niečo vlastniť, teda kupovať veci, ktoré nepotrebujeme. Cieľom je ponúknuť nám ekologickejšiu alternatívu, naučiť nás nevytvárať odpad a neplytvať.

Z potravín nájdeme v ponuke predovšetkým všetko, čo sa sype (ryža, cestoviny, múka, strukoviny, oriešky, sušené ovocie, vločky), ale aj rôzne oleje (napr. repkový, slnečnicový, či makový), ocot, čaje aj kávu. Nakúpime aj čapovanú či sypanú drogériu, kozmetiku a ekologickejšie varianty domácich potrieb ako lufu, prateľné utierky, voskové obrúsky, zubné kefky, či zubné pasty a nákupné vrecká.

PACK-LESS Trnava

Bezobalové obchody nie sú samozrejmosťou

Aj keď počet bezobalových obchodov na Slovensku pribúda, nie každý máme to šťastie, mať bezobalový obchod vo svojom meste. Ak chceme, aby po ňom po pár mesiacoch nezostalo prázdne miesto, navštívme ho. Na rozdiel od veľkých reťazcov totiž bezobalové obchodíky nemajú vysoké tržby, ktorými by kryli „obdobia sucha“. Vo väčšine prípadov tam nájdeme priamo majiteľa, ktorý svoj sortiment dokonale pozná a v prípade, ak si nie sme niečím istí, poradí nám. Pravidelne aktualizovanú mapku s bezobalovými obchodmi na Slovensku môžeme nájsť na stránke EcoHero.sk.

Prečo sa vždy tešíme na nákup
v bezobalovom obchode?

  • využijeme dózy, vrecká, či tašky, ktoré doma máme
  • objavíme nové eko alternatívy k bežným produktom
  • môžeme si nasypať alebo naliať presne toľko, koľko potrebujeme
  • často sa tu konajú rôzne workshopy
  • spoznáme nových ľudí
  • občas môžeme aj nové maškrty ochutnať
  • vieme, že nákupom podporujeme konkrétneho človeka, ktorý mal odvahu otvoriť si niečo vlastné. Toto u nás platí tak pri bezobalovom obchode, ako aj napríklad pri malej pekárni či kaviarni.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.