Princ William odovzdal ocenenie The Earthshot Prize. Spoznajte príbehy víťazných projektov

The Earthshot Prize je označovaná ako najprestížnejšia globálna cena za životné prostredie v histórii, ktorej úlohou je podnietiť zmenu, nájsť a podporiť projekty a pomôcť opraviť našu planétu v priebehu nasledujúcich desiatich rokov. Princ William spustil ocenenie Earthshot Prize prostredníctvom svojej charitatívnej organizácie Royal Foundation minulý rok s cieľom vymenovať päť víťazov každý rok až do roku 2030.

Vôbec prvé odovzdávanie ceny Earthshot Prize sa konalo 17. októbra v Londýne, na ktorom sme spoznali prvých piatich laureátov ocenenia. Slávnostného ceremoniálu sa okrem princa Williama a jeho manželky Kate, vojvodkyne z Cambridge, zúčastnilo viacero významných osobností a celebrít. Pripojil sa aj Sir David Attenborough, či spevák Ed Sheeran. Ceremoniál tak slávnostne zavŕšil 10-mesačné globálne hľadanie environmentálnych projektov s viac ako 750 nomináciami z celého sveta.

Zaujímavosťou ceremónie je aj fakt, že hostia boli požiadaní, aby pri výbere svojho oblečenia zvážili jeho dopad na životné prostredie. Napríklad britská herečka Emma Watson preto zvolila šaty, ktoré boli ušité z 10 rôznych šiat od charitatívnej organizácie Oxfam.

Vo videu, ktoré bolo predpripravené na ceremóniu, princ William povedal: „Žijeme v najdôležitejšom období v histórii ľudstva. Akcie, ktoré si vyberieme alebo sa rozhodneme nepodniknúť v nasledujúcich 10 rokoch, určia osud planéty na ďalších tisíc rokov. Dekáda sa nezdá byť dlhá, ale ľudstvo už viackrát dokázalo, že je schopné vyriešiť aj neriešiteľné.“

Laureáti ocenenia Earthshot Prize

Každý z piatich víťazov získa odmenu vo výške 1 milióna libier a medzinárodnú sieť profesionálnej a technickej podpory na rozšírenie svojich pozoruhodných environmentálnych riešení na opravu našej planéty. Medzi piatimi víťazmi sú špičkoví technológovia, inovátori, ale aj celá krajina a jedno priekopnícke mesto. Každý víťaz bol ocenený jedinečnou medailou z recyklovaných materiálov, ktorú navrhol oceňovaný holandský umelec Christien Meindertsma, inšpirovaný ikonickou fotografiou Zeme z vesmíru z misie Apollo 8 v roku 1968.

Kostarika

Víťazom kategórie „Ochrana a obnova prírody“ sa stala Kostarika so svojím plánom na záchranu krajiny. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia boli zničené rozsiahle lesy Kostariky. Obyvatelia Kostariky a ich ministerstvo životného prostredia však mali plán, ako ich zachrániť. Jej programy platili občanom za ochranu lesov, výsadbu stromov a obnovu ekosystémov. Výsledky boli mimoriadne. Lesy Kostariky sa zdvojnásobili. Flóre a faune sa darilo, čo viedlo k rozmachu ekoturizmu a prispelo do ekonomiky 4 miliardami dolárov. Kostarika verí, že 30 % svetovej pôdy a oceánov by sa dalo chrániť práve týmto spôsobom. Heslo Kostariky je „pura vida“ alebo „čistý život“. Tieto slová by sa po získaní ocenenia Earthshot Prize mohli ozývať po celom svete.

Takachar, India

Indická spoločnosť Takachar získala cenu „Čistý vzduch“ za vývoj priekopníckej technológie, ktorá pomôže ukončiť spaľovanie poľnohospodárskeho odpadu. To, čo farmári nedokážu predať, často spália, čo má katastrofálne následky na ľudské zdravie a životné prostredie. Stroj od spoločnosti Takachar sa pripája k traktorom a premieňa zvyšky plodín na predajné bioprodukty ako palivo a hnojivo. Technológia tak pomôže znížiť emisie dymu až o 98 %, čo pomôže zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Coral Vita

Víťazom v kategórii „Oživme naše oceány“ je spoločnosť Coral Vita, ktorá pestuje koraly na súši, aby ich znovu vysadila do oceánov a dáva tak nový život umierajúcim ekosystémom. Pomocou vlastnej metódy pestujú koraly až 50-krát rýchlejšie ako tradičné spôsoby a zlepšujú ich odolnosť voči vplyvom klimatických zmien. Víziou spoločnosti je vybudovať farmu v každej pobrežnej oblasti s koralovými útesmi pre naštartovanie obnovy ekosystémov po celom svete.

Food Waste Hubs, Miláno, Taliansko

Miláno je prvým veľkým mestom, ktoré sa angažovane zasadzuje za boj proti plytvaniu potravinami, a ktoré získalo ocenenie Earthshot Prize v kategórii „Vytvorme svet bez odpadu“. Program mesta zhodnocuje potraviny najmä zo supermarketov a podnikových jedální a dáva ich mimovládnym organizáciám, ktoré ich distribuujú najchudobnejším občanom. V súčasnosti má mesto tri centrá potravinového odpadu, z ktorých každé zhodnotí približne 130 ton potravín ročne, čo je odhadovaný ekvivalent k 260 000 porciám jedla.

Enapter AEM Electrolyser

Ocenenie v kategórii „Opravme našu klímu“ získal projekt Enapter s jeho technológiou AEM Electrolyser, ktorý premieňa obnoviteľnú elektrinu na vodíkový plyn bez emisií. Táto technológia, ktorá bola vyvinutá rýchlejšie a lacnejšie, ako sa vôbec považovalo za možné, už poháňa autá a lietadlá, priemysel a vykuruje domácnosti. Financovanie z víťazstva pomôže rozšíriť výrobu, ktorá sa má začať v roku 2022 a zároveň budovať tím a podporovať ďalší výskum a vývoj.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.