Projekt Game On! spája 8 európskych krajín pre podporu povedomia mladých ľudí o klimatickej zmene

„Sme prvá generácia, ktorá pociťuje dôsledky klimatickej zmeny a zároveň sme posledná generácia, ktorá s ňou ešte môže niečo urobiť.“ Túto vetu sme už počuli viackrát, no nesie v sebe veľké posolstvo, varovanie, ale aj výzvu konať.

Práve pre zvýšenie povedomia mladých ľudí o klimatickej zmene a s cieľom motivovať ich k aktívnej zmene životného štýlu vzniká symbolicky 5. júna na Svetový deň životného prostredia nový projekt s názvom “Game On! – V hre je naša budúcnosť. Zastavme zmenu klímy!” V rámci projektu spolupracujú organizácie z 8 európskych krajín (Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Nemecko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko).

Projekt bol zámerne pomenovaný “Game on!”, pretože pre zvýšenie informovanosti o klimatickej zmene v širších súvislostiach plánujú zakladatelia využiť rôzne hravé aktivity, či prepojiť umenie s enviro témami v podobe divadelnej hry.

„Potrebujeme viac informácií, podaných zrozumiteľne, na to, aby sme sa ako jednotlivci aj ako spoločnosť dokázali správne rozhodnúť v otázkach riešenia klimatickej krízy. Našim cieľom je spojiť jednotlivcov aj organizácie, ktoré hrajú rolu v hre o klímu, a podporiť ich vo vytváraní nových pravidiel udržateľnosti v strednej Európe.“ hovorí Adriana Brossmannová – manažérka projektu na Slovensku.

Do projektu budú zapojené viaceré známe osobnosti. Aktuálne sú nimi – Michal Sabo, moderátor rádia Expres a Martina Levásková, spoluzakladateľka platformy Ekoistky, ktorí do projektu spolu so známymi osobnosťami z ostatných partnerských krajín natočili video na tému ekologických rozhodnutí v každodennom živote.


Slovenským partnerom projektu je Bratislavské regionálne ochranárske združenie, ktoré sa už vyše 20 rokov venuje obnove biotopov lužných lesov a mokradí, ktoré pomáhajú zmierňovať negatívne dôsledky zmeny klímy. „Ako ochranári, ktorí trávia veľa času v teréne čoraz intenzívnejšie vidíme negatívne dopady zmeny klímy na krajinu, kde pôsobíme a na ľudí, ktorí v nej žijú. Obnova niektorých biotopov, napríklad lužných lesov začína byť kvôli extrémnym suchám čoraz náročnejšia. Príroda je pritom v boji so zmenou klímy našim najsilnejším spojencom. Ak chceme v tomto boji uspieť, ochrana a obnova ekosystémov musí ísť ruka v ruke so znižovaním emisií. Toto je jedno z hlavných posolstiev projektu Game On!“ – hovorí Adriana Brossmannová, projektová manažérka BROZ.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko