Spoločnosť vymieňa plasty za peniaze. Chráni tak prírodu a pomáha ľuďom v chudobných oblastiach

Plastové znečistenie je obrovský problém. Odhaduje sa, že každý rok končí v oceáne približne 8 miliónov ton tohto odpadu. Väčšie kúsky plastov sa rozpadajú na menšie kúsky mikroplasty, ktoré sú nakoniec prenášané prúdmi, aby sa točili v piatich takzvaných plastových košoch po celej planéte. Pretože plasty sa biologicky nedegradujú ľahko, tieto malé kúsky plastu poškodzujú morský život, stávajú sa súčasťou potravy morských živočíchov a tak vstupujú aj do potravinového reťazca.

Kanadská organizácia The Plastic Bank sa sústreďuje na vytvorenie zaujímavého obchodného modelu. Ľuďom v chudobných oblastiach, kde recyklačná infraštruktúra nie je dostatočná alebo neexistuje, poskytuje možnosť zárobku za zber plastu. S plastovým odpadom sa potom obchoduje v miestnych zberných strediskách za hotovosť, digitálne tokeny alebo poukážky na denné potreby.

Cieľom nie je len čistenie životného prostredia, ale aj napĺňanie sociálnych cieľov poskytovaním slušných príjmových príležitostí pre ľudí s nízkymi príjmami. Ide o ľudí, ktorí nemajú prístup k pre nás bežným veciam. Ich ročný príjem sa často krát pohybuje na úrovni 1000 dolárov.

Nie je prekvapujúce, že zo všetkých plastov, ktoré vstupujú do oceánov, drvivá väčšina pochádza z krajín s extrémnou chudobou. Ak nemáte dostatok energie alebo potravín pre svoje deti, nemáte možnosť recyklácie, nepríde žiadne auto, ktoré odvezie vaše smeti, tak potom máte potok, rieku, kanál a ulice,“ uviedol spoluzakladateľ organizácie The Plastic Bank David Katz v rozhovore pre PRI.

Sociálne zodpovedné plasty

„Vybudovali sme sa najväčší reťazec predajní na svete pre ultra-chudobných, kde všetko v obchode je možné zakúpiť pomocou plastového odpadu. Ponúkame školné, zdravotné poistenie, Wi-Fi, elektrinu, udržateľné palivo na varenie, kachle s vysokou účinnosťou a všetko, čo svet potrebuje a nemôže si dovoliť,“ dodal David Katz.

Tento plast sa potom recykluje na to, čo spoločnosť nazýva Sociálne plasty. Ide o sociálne zodpovednejšiu formu plastu, ktorá sa potom predáva medzinárodným spoločnostiam na použitie v obaloch alebo výrobkoch, ako udržateľnejšia alternatíva k pôvodným plastom.

Takéto recyklačné strediská je možné nájsť na Haiti, Filipínach a v Indonézii. Spoločnosť plánuje expanziu do Etiópie, Južnej Afriky, Indie a Brazílie. Spolupracuje s inými spoločnosťami ako Shell, Marks & Spencer a Henkel v snahe uviesť na trh výrobky vyrobené zo sociálne zodpovedných plastov.

Zdroj: www.plasticbank.com


Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.