Svetový čistiaci deň sa blíži. Organizátori z Upracme Slovensko nám prezradili zákulisie príprav

21. septembra sa v krajinách po celom svete uskutoční Svetový čistiaci deň, o ktorom sme vás informovali. Tento krát sme vyspovedali organizátorský tím občianskeho združenia Upracme Slovensko, ktorý nám prezradil, ako vznikla myšlienka vytvoriť Upracme Slovensko a aké sú výsledky prvého ročníka.

Ako vznikla myšlienka vytvoriť Upracme Slovensko?

Myšlienka Upracme Slovensko je inšpirovaná podobnou akciou, ktorá sa úspešne organizuje už roky v krajinách ako je Estónsko, Slovinsko, či Rumunsko. Postupne sa do tohto konceptu národných čistení zapájalo viac a viac krajín až vzniklo svetové podujatie Svetový čistiaci deň, ktorého organizáciu zastrešoval práve tím z Estónska. Cieľom tejto iniciatívy je poukazovať na problém tvorby a zaobchádzania s odpadom. Zároveň je to skvelý spôsob, ako zapojiť občanov a vytvárať komunitu.

Kto stojí za touto myšlienkou?

Spolupracovať sme začali v lete v roku 2018 po tom, ako sa naša kolegyňa Veronika prihlásila medzinárodnej organizácii Let’s Do It World na pozíciu národnej líderky za Slovensko. Postupne sa do tímu pridávali jednotlivci z rôznych odvetví, pričom momentálne je nás osem a aktivitám občianskeho združenia Upracme Slovensko sa venujeme dobrovoľne v našom voľnom čase.

Vznikli ste vďaka celosvetovej organizácii Let’s do it world a ich World Cleanup Day. Viete nám predstaviť túto organizáciu?

Let’s Do It World (LDIW) je globálna organizácia združujúca krajiny po celom svete, pričom Svetový čistiaci deň (angl. World Cleanup Day) je najväčšou udalosťou organizovanou LDIW. Cieľom tejto akcie je vyčistiť si krajinu a planétu, ktorá je domovom nás všetkých bez ohľadu na odlišnosť názorov.

Príbeh Svetového čistiaceho dňa začal v roku 2008 v Estónsku, kedy (vtedy ešte národné) hnutie Let’s Do It usporiadalo udalosť, ktorej sa zúčastnilo 50 000 obyvateľov a spoločne vyčistili za jeden deň celú krajinu. Počas desiatich rokov sa povedomie o tejto myšlienke rozšírilo do takmer 160 štátov sveta.

Obyčajný akt čistenia sa stal silou spájajúcou ľudí a skupiny, ktoré by inak ani len nesnívali o vzájomnej spolupráci a smerovaní k rovnakému cieľu.

Minulý rok sa na Slovensku uskutočnil prvý ročník Upracme Slovensko. Aké sú výsledky z tohto prvého ročníka?

Na Slovensku sa zapojilo približne 550 dobrovoľníkov v 24 mestách a vyzbieralo sa 3,8 ton odpadu. Zúčastnili sa deti, dôchodcovia, jednotlivci aj skupinky kolegov, či kamarátov.

Okrem skupinových akcií sme evidovali aj množstvo jednotlivcov, ktorí pozbierali odpad vo svojom okolí počas bežných prechádzok.

Tento rok sa Svetový čistiaci deň uskutoční 21.9. Koľko miest a ľudí je predbežne zapojených?

Zapojených bude približne 40 miest a obcí, pričom v niektorých mestách sa bude čistiť vo viacerých lokalitách (napr. Bratislava). Organizátori čistení sú jednotlivci, občianske združenia, obce, mestá, školy či firmy. Počet ľudí nevieme odhadnúť, lebo nie každý sa prihlásil cez náš registračný formulár. Zapojiť by sme ale chceli okolo 10 000 dobrovoľníkov po celej krajine.

Ako sa ľudia môžu zapojiť a kde nájdu informácie, či sa Upracme Slovensko koná aj v ich meste?

Ľudia sa môžu zapojiť dvomi spôsobmi a to, že prídu na podujatie v ich okolí. Môžu si ho vyhľadať na našej webovej stránke.

Druhý spôsob, ktorým sa môžu zapojiť, je že pôjdu na prechádzku, pozbierajú odpadky na ktoré natrafia a (ak budú chcieť) odfotia sa s nimi s označením #UpracmeSlovensko #WorldCleanupDay.

Aj takto potom vieme vyhodnotiť ako úspešné bolo naše podujatie, koľko dobrovoľníkov sa zapojilo a koľko odpadu sa vyzbieralo.

Pre Slovensko robíte úžasnú vec a fungujete ako občianske združenie. Akým spôsobom Vás môžu ľudia podporiť? 

Ak sa ľuďom páči čo robíme, môžu nás podporiť rôznymi spôsobmi, napríklad zdieľaním našich udalostí alebo nám môžu ponúknuť ich čas a spoluprácu. Stále hľadáme proaktívnych šikovných ľudí, ktorí by nám pomohli s organizáciou či už v našom hlavnom tíme alebo ako lokálny organizátor podujatia. Pre dobrovoľníkov sa vždy snažíme zabezpečiť pomôcky na zbieranie a nejaké jednoduché občerstvenie, takže ak by nám chcel niekto pomôcť aj v tomto smere, veľmi to uvítame.

Zriadili sme tiež transparentný účet, kde nám môžu ľudia prispieť dobrovoľnou čiastkou. Tieto prostriedky vieme použiť práve na vyššie spomenuté pomôcky, občerstvenie, tlač plagátov a podobne.

Zároveň sa snažíme pracovať s dátami. Pri vyberaní miesta, kde sú naše aktivity potrebné používame dáta z mobilnej aplikácie TrashOut. Prostredníctvom nej môžu ľudia nahlásiť skládku alebo zašpinené miesto a tým my získame prehľad o problémových lokalitách.   Takže ak sa zvyknete prechádzať a popri tom nachádzate rôzne skládky, stiahnite si túto aplikáciu a pomôžte zmapovať tieto miesta, aby sme proti nim vedeli aktívne konať. Prípadne, ak zbadáte miesto čisté, označte ho pomocou aplikácie za vyčistené. Viac nájdete v sekcii Zapojiť sa .

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke  NašeBIO&EKO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.