Umenie recyklácie. Spoznajte umelcov, ktorí premieňajú odpad na umelecké diela

Aktualizované: 11.12.2021

Druh umenia, ktoré sa snaží transformovať odpad, ako je papier, lepenka, drevo, sklo, plasty, či kovy na umelecké diela nie je tak novým, ako by sa mohlo zdať. Priekopníkom v oblasti vytvárania umeleckých diel z odpadu bol Pablo Picasso. Napríklad pri tvorbe svojho diela znázorňujúceho paviána s mláďaťom využil staré hračky svojho syna a pri soche kozy použil materiály, ktoré našiel na skládke (od keramiky až po kvetináče).

Umeleckému hnutiu známemu ako recyklačné umenie, umenie recyklácie alebo aj umenie z odpadu sa v súčasnosti venuje už viacero umelcov po celom svete. Svojou tvorbou, ktorá je odvážna a v mnohým smeroch provokačná, chcú upriamiť našu pozornosť na nadmernú spotrebu a environmentálne zaťaženie, ktoré svojim životom vytvárame.

Jozef Stančík

Medzi najvýraznejších súčasných slovenských umelcov patrí Jozef Stančík, ktorý svoje najnovšie dielo vytvoril z viac ako 600 nefunkčných mobilných telefónov. „Pri výrobe obrazu Steva Jobsa, ktorý je najikonickejšou postavou v tomto odvetví, som použil cca 650 starých mobilných telefónov. Verím, že toto nie je posledný krát, čo som dal odpadu druhú šancu. Recyklovať veci, dať im druhý dych a vyrobiť z nich niečo, čo bude ďalej na osoh, je skvelá myšlienka. Mám z toho veľmi dobrý pocit a to znamená, že by som mal ísť naďalej touto cestou.“

Tim Noble a Sue Webster

Britskí umelci Tim Noble a Sue Webster sa stretli v roku 1986 počas štúdia výtvarného umenia v Nottinghame. Pár je známy svojimi ikonickými „tieňovými sochami“ vyrobenými z recyklovaných materiálov a odpadkov. Tie sú vo finále nasvietené tak, aby vrhali tieň na stenu za nimi. Čo sa na prvý pohľad zdá ako hromada odpadu, sa vďaka hre tieňa a svetla zmení na neuveriteľný obraz.

Guerra de la Paz

Guerra de la Paz je spoločný názov dvoch kubánskych umelcov Alaina Guerru a Neralda de la Paz, ktorí svoje diela vytvárajú z nekonvenčných materiálov, predovšetkým z recyklovaného oblečenia. Vo svojej tvorbe sa inšpirujú klasickými umeleckými dielami a upriamujú našu pozornosť na konzum, ktorému sme ako spoločnosť podľahli a zároveň kritizujú spôsob, akým nakladáme s ešte stále použitými materiálmi, napríklad s oblečením.

Facebook Guerra de La Paz

Robert Bradford

Robert Bradford vytvára sochy ľudí a zvierat z vyradených plastových predmetov, hlavne z hračiek, ale aj z iných farebných plastových kúskov, ako sú hrebene, gombíky, či z kolíkov na bielizeň. Niektoré jeho sochy obsahujú kúsky až z 3 000 hračiek. Jeho recyklované a farebne nápadité sochy zbierajú súkromné galérie, inštitúcie a múzeá po celom svete.

Wim Delvoye

Belgický umelec Wim Delvoye je známy svojou schopnosťou premieňať použité predmety na veľkolepé umelecké diela. Vo svojej tvorbe využil napríklad aj pneumatiky, do ktorých ručne vyrezal jemné kvetinové a prírodné vzory ako protiklad dvoch odlišných materiálov a svetov.

Facebook Wim Delvoye

Ji Yong-Ho

Pri pneumatikách ešte chvíľu zostaneme. Ji Yong-Ho je súčasný kórejský sochár známy svojou prácou s recyklovanými pneumatikami, ktoré rovnako využíva vo svojich dielach. V jeho tvorbe nájdeme predovšetkým sochy, ktoré nám pripomínajú sci-fi príšery, či rôzne geneticky modifikované tvory. Umelec tak vyjadruje vlastnú skepsu voči genetickej modifikácii a všetkým, ktorí sa pokúšajú vzdorovať prírode. Jeho diela nájdeme v zbierkach Nadácie pre súčasné umenie v New Yorku a v Múzeu umenia v Soule.

Khalil Chishtee

Vytváranie sôch v životnej veľkosti z recyklovaných plastových tašiek je špecialitou pakistanského umelca menom Khalil Chishtee. Diela vytvorené pomocou bielych plastových tašiek odrážajú vplyv človeka na životné prostredie a upriamujú pozornosť na kolektívnu silu, ktorú ako spoločnosť máme.

Nick Gentry

Nick Gentry je londýnsky umelec, ktorý sa vo svojich dielach zameriava na využívanie použitých diskiet a ďalších materiálov, ako sú filmové pásy, VHS kazety, obaly na vinylové platne a röntgenové snímky.

David Mach

David Mach je škótsky umelec, ktorý je známy predovšetkým svojimi sochami a inštaláciami, v ktorých často používa nájdené či vyradené materiály. Známe sú jeho fascinujúce sochy vyrobené z kovových vešiakov, či sochy vyrobené zo zápaliek, v ktorých zobrazuje postavy z histórie.

Yuken Teruya

Japonský umelec Yuken Teruya upozorňuje vo svojich dielach na naše konzumné návyky a prepája svet umenia s menami najznámejších spoločností. Teruya používa staroveké japonské umenie Kirigami, variáciu origami, ktoré pozostáva z rezania papiera, namiesto jeho jednoduchého skladania. Jeho práca je zaradená do stálych zbierok niektorých z najprestížnejších svetových múzeí vrátane MoMA a The Guggenheim v New Yorku, Charles Saatchi Collection v Londýne a Mori Art Museum v Japonsku.

Haroshi

Japonský umelec Haroshi premieňa staré a zničené skateboardy na nádherné umelecké diela. Už od detstva sa venuje skateboardingu a častokrát sa mu stalo, že sa mu doska zlomila a jej jediný osud bola skládka odpadu. Práve to bol moment, kedy sa rozhodol rozvinúť svoju vášeň pre umenie. Staré dosky teraz spája, opracováva, maľuje a leští až z nich vzniknú po celom známe umelecké diela jedinečných tvarov.

Tan Zi Xi

V roku 2016 Singapurské múzeum umenia pozvalo výtvarníčku a ilustrátorku Tan Zi Xi, aby sa stala súčasťou výstavy „Under the Water, Over the Sea“. Umelkyňa vytvorila jedno z najpozoruhodnejších diel s názvom Plastic Ocean, v ktorom použila 26 000 kusov plastového odpadu, aby dospelým aj deťom demonštrovala obrovské množstvo plastu, ktoré denne prúdi do našich morí a oceánov. „Keď sa začneme vzdelávať a uvedomovať si vlastný odpad, zistíme si, ako veľmi neudržateľná je naša kultúra pohodlia,“ povedala Tan Zi Xi.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.