Úvod do minimalizmu: prečo je dobré upratať si doma aj v živote?

V poslednej dobe sa minimalizmus stal trendom, hoci ide o úplne prirodzenú vec. Zbaviť sa všetkého, čo nepotrebujete, toho, čo vám neprináša nijakú hodnotu a zamerať sa na podstatné veci, ktoré vlastne nie sú veci… To je minimalizmus. Možno ste toto slovo zachytili v súvislosti s umením, či dizajnom, v súčasnosti sa však stále viac dostáva aj do našich každodenných životov.

O čom to je?

Minimalizmus neznamená vyhodiť všetky svoje veci von oknom, predať dom a ísť žiť do jaskyne. Ani to, že na vlastnení majetku je niečo zlé. Vôbec nie. Môžete dokonca pokojne aj nakupovať. Ide o to žiť jednoducho, aby nepodstatné veci nekradli vašu energiu a čas. Filozofia minimalizmu hovorí, že stačí vlastniť to, čo potrebujete pre každodenný život, je funkčné alebo k tomu máte sentimentálny vzťah. Všetko, čo máte doma musí mať nejaký účel, hodnotu alebo prinášať radosť, inak to neslúži na nič.

Prečo hromadíme veci?

Každý z nás túži po šťastí a niektorí si myslia, že im k nemu pomôže materiálne blaho. Lepšie vyzerať, mať drahšie auto ako sused, väčší dom, viac kabeliek… Zabúdame však na to, že zlepšovať sa dá aj inak ako nakupovaním nových vecí. Podstatné je mať nejaký životný cieľ, kultivovať svoje vedomosti, záľuby a v neposlednom rade mať rodinu, priateľov a svoju komunitu. Materiálne veci človeka neurobia šťastným nadlho. Po čase opäť hľadá niečo nové, čím by dokázal zaplniť prázdnotu. Nové veci sa potom stanú normou, všednou súčasťou dní. Človek si ich prestane vážiť a zatúži po ďalšom predmete. Šťastie však pramení vo vnútri a nie tam, kde vám vravia reklamy. Nepotrebujete na nikoho zapôsobiť, na nikoho sa podobať, potrebujete byť len sami sebou a byť vďační za to, čo máte.

Osloboďte sa

Minimalizmus vám pomôže nájsť slobodu. Slobodu od strachu, starostí, od pocitu viny, depresie, slobodu od nástrah konzumnej spoločnosti. Prestanete pripisovať veciam príliš veľký význam a zistíte, čo je skutočne vo vašom živote dôležité. Výhody minimalizmu pociťuje každý sám na sebe inak. V zásade však odstráni nespokojnosť, získate späť voľný čas, budete žiť pre okamihy a venovať sa svojim vášňam, nanovo objavovať poslania a zabudnuté záľuby. Keď sa zbavíte nadbytočných vecí, porastiete ako jednotlivci a ľahšie sa vám bude hľadať váš zmysel života.

Poriadok na stole, poriadok v hlave

Možno to znie rozprávkovo, ale skúste sa zamyslieť nad tým, ako sa cítite v tmavej, preplnenej a rozhádzanej miestnosti? A naopak v svetlej, priestrannej, kde má všetko svoje miesto? Prostredie na človeka naozaj vplýva. Odstráňte všetok neporiadok z bytu, odstránite ho postupne aj zo svojho vnútra. Uľaví sa vám, nech už prežívate čokoľvek. Vďaka minimalizmu získate viac miesta v skrini, na pracovnom stole, priestor pre každodenné aktivity, vlastnú tvorbu, hobby, šport… Strávite menej času upratovaním a objavíte aj dávno zabudnuté veci, ktoré vám urobia radosť. A v neposlednom rade ušetríte peniaze. Už žiadne ďalšie dlhy a pôžičky na kúpu vecí, ktoré nepotrebujete, len ste nimi chceli na niekoho zapôsobiť. Pomocou minimalizmu znížite aj svoju ekologickú stopu a poteší sa aj príroda.

5 najdôležitejších hodnôt

Neexistujú žiadne zásady ani desatoro, ktoré by vám povedalo, či praktizujete minimalizmus správne. U každého je to iné, spoločné je však to, že nejde o jednorazovú záležitosť, ale o proces a spôsob života. Ako sme už spomínali, nemusíte vlastniť len určený počet vecí. Stále môžete mať pekný dom a svoju obľúbenú zbierku hudby. Cieľom minimalizmu je ponechať si len to, na čom vám záleží, čo vám slúži a čo vás robí šťastnými, aby ste sa mohli sústrediť na päť najdôležitejších hodnôt: zdravie, vzťahy, záľuby, osobnostný rast a spoločenskú angažovanosť. To sa však dá len vtedy, ak vytvoríte priestor vo svojom živote a zbavíte sa prebytku. Postupne si uvedomíte ako málo k životu potrebujete, zjednodušíte si bývanie a nebudete už o veci zakopávať. Prázdne plochy upokoja vašu myseľ. Stačí len začať a pôjde to samé. Uvidíte, že triedenie vecí je skvelá psychologická očista a dokonca je zadarmo. Jasnejšia myseľ – jednoduchšie rozhodovanie, tak prečo ešte váhať?

Zdroj: Freepik.com

Krok po kroku

Môžete začať malými krokmi. Upratať tam, kde vám to najviac prekáža – pracovný stôl, skriňu, zásuvky, zabudnutý kút. Potom ako upracete prvé miesto, začnete si všímať viac aj zvyšok príbytku. Odstráňte kopy časopisov, sošky, sviečky, dekorácie, všetky zbytočné lapače prachu. Začnite vecami, ku ktorým nemáte citový vzťah. Nepotrebujete ani početné suveníry z dovoleniek, magnetky ani stovky fotiek. Vaše spomienky sú prítomné vo vás. Čím menej sentimentálnych predmetov doma máte, tým majú väčšiu hodnotu. Nadbytočné veci darujte. Každá darovaná vec znamená opäť dobrý pocit pre vás.

Každý deň niečo darujte

Môžete na to ísť aj pomocou rôznych metód. Spomenieme napríklad 30-dňovú upratovaciu výzvu, známu z dokumentu Less is Now (Netflix). Princíp je jednoduchý. Prvý deň vytriedite jednu vec, druhý dve, tretí deň tri a takto pokračujte po dobu 30 dní. Vytriedené veci si musia nájsť majiteľa do polnoci daného dňa. Ak nie, tak ich vyhodíte, ale to len v krajnom prípade, myslime predsa ekologicky. Počas mesiaca sa takto zbavíte 465 vecí, čo vôbec nie je málo. Nebojte sa, máte ich doma toľko a aj oveľa viac, len sa vám to nezdá. Vyskúšajte to a zostanete prekvapení.

Pobaľte sa do krabíc

Ďalšia, viac invazívna metóda, spočíva v tom, že sa zahráte na sťahovanie. Všetko, ale úplne všetko, čo doma máte, od zubnej kefky po stoličky, pobaľte do krabíc, akoby ste sa sťahovali. Potom už len postupne vyberáte veci, ktoré potrebujete. Všetko, čo v krabiciach zostane po určitom čase (napríklad mesiac) a vy ste na to zabudli, je vo vašej domácnosti navyše. Môžete to darovať a niekomu urobiť radosť. Pozor na sezónne veci, taká zimná bunda sa vám ešte zíde. Ak sa vám takéto pomerne zdĺhavé metódy nepáčia, môžete na to ísť inak. Postupne si vybrať jednu miestnosť, kde vezmete do rúk každú jednu vec a opýtate sa: Používam toto? Robí mi to radosť? Ak je odpoveď nie a nie, nepotrebujete to mať doma, darujte to, predajte, nefunkčné veci vyhoďte, nezabudnite však správne separovať.

Čo s prázdnym priestorom?

Užívajte si ho. Tancujte, naháňajte sa, tešte sa z vecí, ktoré máte a robia vám skutočnú radosť. Doma sa musíte cítiť dobre. Je to váš domov, miesto pre vaše záľuby, čas trávený s rodinou a priateľmi. Očistený od veci, ktoré vám oberali energiu bude ešte krajší. Prázdny priestor neznamená znova nakupovať a spadnúť tam, kde ste boli. Zmažte všetky aplikácie na nákupy, odstráňte takéto stránky zo svojich záložiek, odhláste sa zo zľavových ponúk a vyhýbajte sa nákupným centrám. Ak niečo veľmi chcete, napíšte si to na zoznam. Ak po tej veci budete túžiť aj po mesiaci, dvoch, môžete si to dopriať, ale investujte do kvality. Naučte sa nakupovať vedome. Kupujte veci, ktoré vám vydržia a budete ich používať dlhé roky. Nábytok a dekorácie vyrobené z udržateľnejších materiálov môžete vyberať napríklad na Bianu v sekcii Biano EKO.

Kľúčom k tomu, aby ste opäť nezačali hromadiť veci, je urobiť si poriadok v sebe. Odpovedajte si na podstatné otázky ako: Prečo som nešťastný/á? Kedy, v akom okamihu som začal/a viac nakupovať a hromadiť veci? Čo je naozaj dôležité v mojom živote a kým chcem byť? Čo je mojím skutočným úspechom? Len cesta k sebe je odpoveďou. Všetko, čo potrebujete už máte, vo svojom vnútri.