Vstupné víza iba pre turistov, ktorí podpíšu EKO sľub. Palau takto chráni svoju unikátnu prírodu

Palau je tichomorské súostrovie východne od Filipín s 22 000 obyvateľmi a takmer 300 ostrovčekmi, pokrytými bujnými lesmi a obklopenými krištáľovo čistou vodou. Predstavitelia štátu si uvedomujú, že turizmus pomáha krajine v rozvoji, no môže mať aj negatívny dopad. Masový cestovný ruch začal predstavovať nebezpečenstvo zničenia tejto nádhernej krajiny bohatej na biodiverzitu. Riešením je „Palau pledge“, prísaha, v ktorej turisti sľubujú, že krajinu budú udržiavať a ochraňovať a že nebudú lámať koraly, či chytať ryby.

Nový model vedomého cestového ruchu

Vďaka sľubu, ktorý musí každý návštevník pri vstupe do krajiny podpísať, predstavil tento malý národ nový model vedomého cestovného ruchu, ktorý neskôr vyskúšal Havaj a Nový Zéland.

Palau sa stal prvým štátom na svete, ktorý zmenil svoje zákony z dôvodu ochrany životného prostredia. Návštevníci pri vstupe do krajiny dostanú do pasu pečiatku so sľubom, ktorý musia podpísať. Podpisom sa zaväzujú, že sa na ostrove budú správať ekologicky zodpovedným spôsobom.

„Je našou povinnosťou ukázať našim hosťom, ako rešpektovať náš ostrovný domov, rovnako ako je ich povinnosťou dodržiavať svoj sľub,“ uviedol Tommy Remengesau prezident Republiky Palau.

Turistický eko sprievodca

Každý turista, ktorý podpíše sľub, sa musí riadiť zoznamom trvalo udržateľného cestovného ruchu, inak riskuje pokutu. Pre zodpovedného človeka sú tieto nariadenia logické a netreba sa im podpisom zaväzovať, no po doterajších skúsenostiach s turistami je ich pripomínanie a zaviazanie sa k ich dodržiavaniu, potrebné.

Palau je rajom pre potápačov, preto je jednou z výstrah v sľube aj maximálna obozretnosť pri potápaní, teda aby sme žiadnym spôsobom neohrozovali podmorský svet napr. plutvami či vírením sedimentu morského dna. Je zakázaný lov, kŕmenie, dotýkanie sa rýb, koralov, lastúr, či korytnačiek, či vyťahovať suveníry z morského života, ale tiež netrhať ovocie či kvety zo stromov. Naopak sa odporúča zaujímať sa o kultúru, miestne zvyky, festivaly a podporovať miestne podniky a komunitu.

Prepracovanie systému vzdelávania

Palau zmenil aj učebné osnovy pre študentov základných a stredných škôl. Uvedomujú si, že len dostatočné vzdelávanie sa a edukácia dokážu vybudovať silné ekologické zmýšľanie a potrebu ochraňovať toto prírodné bohatstvo.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.