Zákaz dovozu kávy, kakaa či palmového oleja, ak pri ich výrobe dochádza k odlesňovaniu?

Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) odhaduje, že v rokoch 1990 až 2020 sa v dôsledku odlesňovania stratilo 420 miliónov hektárov lesa, čo je oblasť väčšia ako Európska únia. Európska komisia preto navrhuje novú legislatívu na minimalizáciu odlesňovania a degradácie lesov v súvislosti s predajom určitých výrobkov na európskom trhu.

Očakáva sa, že nové pravidlá podporia spotrebu produktov „bez odlesňovania“ a znížia vplyv EÚ na globálne odlesňovanie a degradáciu lesov, čím sa znížia emisie skleníkových plynov a strata biodiverzity. Táto iniciatíva poskytne občanom EÚ záruku, že výrobky, ktoré spotrebúvajú, neprispievajú ku globálnemu odlesňovaniu a degradácii lesov. Nová legislatíva sa bude týkať všetkých firiem (európskych aj mimo EÚ), ktoré na európsky trh dovážajú vybrané komodity.

Šesť vybraných druhov komodít

Európska komisia navrhuje zákaz dovozu šiestich komodít a ďalších odvodených produktov, pokiaľ sa kvôli ich výrobe vyklčujú a vypaľujú lesy a pralesy. Konkrétne ide o hovädzie mäso, drevo, palmový olej, sóju, kávu a kakao, a niektoré z nich odvodené produkty ako napríklad koža, čokoláda alebo nábytok. Komodity boli navrhnuté na základe vedeckých údajov a predchádzajúceho výskumu, s cieľom vybrať tie, prostredníctvom ktorých európska výroba a spotreba najviac prispieva ku globálnemu odlesňovaniu a degradácii lesov.

Ako upozorňuje Európska komisia, nedôjde k zákazu žiadnej krajiny ani žiadnej komodity. Trvalo udržateľní výrobcovia budú môcť naďalej predávať svoj tovar do Európskej únie. Očakáva sa, že dopyt po produktoch s označením „deforestation free“ v EÚ porastie, čím sa podporia udržateľné podniky a obchodné modely na celom svete. Ako „deforestation free“ bude môcť byť označený tovar vyrobený z komodít na pôde, ktorá nebola predmetom odlesňovania alebo degradácie lesov po 31. decembri 2020.

Geolokácia ako systém kontroly

Nová legislatíva chce zaviesť sledovateľnosť produkcie prostredníctvom geolokácie, teda všetky firmy budú musieť zhromažďovať zemepisné súradnice pozemkov, na ktorých boli komodity, ktoré uvádzajú na trh, vyprodukované. Táto prísna sledovateľnosť má na jednej strane zabezpečiť, aby sa na trh EÚ dostali iba výrobky, ktoré boli vyrobené bez odlesňovania. Na strane druhej má viesť k vytváraniu transparentných dodávateľských reťazcov a poskytnúť firmám možnosť uvádzať označenie „deforestation free“.

Prístup bude mať aj široká verejnosť

Kontrolu budú mať aj samotní zákazníci pomocou databázy, ktorá bude dostupná širokej verejnosti s cieľom podporiť transparentnosť. Tvrdenia ako „uhlíkovo neutrálny produkt“, „produkt z trvalo udržateľných zdrojov“, či rôzne ekologické certifikáty výroby si budú môcť zákazníci jednoduchšie overiť a zistiť skutočný stav udržateľnosti danej značky.

V prípade schválenia návrhu bude platiť trojročné prechodné obdobie pre firmy, aby sa na zákaz pripravili. Aj počas prechodného obdobia bude platiť, že v prípade, ak produkt pochádza z plantáže či miesta, kde ešte v roku 2020 stál les alebo prales, nebude možné tovar predávať v rámci Európskej únie. Návrh je súčasťou širšieho plánu opatrení na riešenie odlesňovania a zhoršovania kvality lesov, ktorý bol prvýkrát uvedený v oznámení Komisie z roku 2019 o zintenzívnení opatrení EÚ na ochranu a obnovu svetových lesov. Boj proti odlesňovaniu pôjde ruka v ruke s vytváraním stimulov na prechod k udržateľnejšiemu využívaniu prírodných zdrojov, prispievaním k zachovaniu nedotknutých lesov a odstraňovaním nespravodlivej konkurencie zo strany neudržateľných výrobcov dovážajúcich na trh EÚ.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.