Živý alebo umelý vianočný stromček: Existuje ekologickejšia voľba?

Už onedlho nás čakajú najkrajšie sviatky v roku. Sviatky, kedy sa čas okolo nás spomalí a v kruhu rodiny si budeme užívať chvíle pohody a sladkého nič nerobenia. Predtým nás však čaká množstvo povinností. Dokončiť posledné tohtoročné pracovné projekty, upratať naše domácnosti a vybrať a ozdobiť vianočný stromček.

Ak stojíte pred rozhodnutím, či pre tieto Vianoce zvoliť umelý alebo živý stromček, poďme sa pozrieť na pár faktov o vianočných stromčekoch, ktoré nám môžu odpovedať na otázku, ktorý typ stromčeka je ekologickejší.

Výrub stromov nemusí byť vždy zlý pre životné prostredie

Pri kúpe živého stromčeka často riešime dilemu, či našej prírode výrubom stromu neubližujeme. Vianočné stromčeky môžeme pokojne prirovnať k plodinám ako napríklad pšenica alebo slnečnica. Sadíme ich s jasným cieľom neskoršieho zberu. Tak isto premýšľajme aj pri vianočných stromčekoch. Sú sadené v lesných škôlkach a po ich výrube sú opätovne vysadené nové stromčeky. Stromy navyše poskytujú veľa výhod pre životné prostredie. Počas svojho rastu pohlcujú oxid uhličitý, čistia vzduch, produkujú kyslík a poskytujú domov pre pre voľne žijúce zvieratá. Navyše, najlepšie rastú na kopcoch, ktoré sú často nevhodné pre iné plodiny.

Opätovné použitie umelého stromčeka znižuje jeho vplyv na životné prostredie

Väčšina umelých stromčekov, ktoré sú na trhu dostupné, sú vyrobené z PVC a ocele v Číne. Kým sa dostanú do našich domácností, precestujú obrovské množstvo kilometrov, čím narastá ich uhlíková stopa, ktorá je už len pri samotnej výrobe vysoká. Dopad umelého vianočného stromčeka na životné prostredie znižujeme, ak ho používame čo najdlhšie, teda viacero sezón po sebe. Ak už doma máme umelý vianočný stromček, využívajme ho, pokiaľ nám slúži.

Živý stromček môžeme kompostovať

Výhoda živého vianočného stromčeka je v tom, že po Vianociach ho môžeme opäť vrátiť prírode a kompostovať ho. Ide predsa o biologický a 100% rozložiteľný materiál, vďaka ktorému si môžeme vyrobiť kvalitný kompost pre nadchádzajúcu sezónu.

Ako si teda vybrať?

Predtým, než sa rozhodneme, či tohtoročné Vianoce strávime pod umelým alebo živým stromčekom, skúsme si odpovedať na niekoľko otázok.

Mám umelý stromček, potrebujem teda nový?
Odkiaľ si kupujem živý stromček? Podporujem slovenských pestovateľov alebo zahraničných a stromček tak musel precestovať tisícky kilometrov, než sme si ho kúpili?
Bol živý stromček pestovaný bez použitia pesticídov?
Bola by pre nás alternatíva kúpa stromčeka v kvetináči a po Vianociach by sme ho vysadili v našej záhrade?

Aj v prípade výberu vianočného stromčeka opäť platí zlaté pravidlo “Využi, čo doma máš”. Ak už doma máme umelý vianočný stromček, netrápme sa otázkou, či ho vymeniť za živý. Ušetríme tým našu peňaženku a predovšetkým našu planétu.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.